آلمان در یک نگاه

آلمان (Deutschland) کشوری در قاره اروپا با پایتخت برلین است. جمعیت آلمان 83.7 میلیون نفر است و مردم ایت کشور به زبان آلمانی صحبت می کنند. آلمان اکنون یکی از صنعتی ترین کشور های جهان است و در جای ثروتمند ترین عضو اتحادیه اروپا، موتور اقتصادی حوزه پولی یورو به شمار می رود. به همین دلیل شرایط کار و زندگی در این کشور بسیار ایده آل است.

جغرافیا و آب و هوا

آلمان در مرکز قاره اروپا قرار دارد و از شمال با دریای شمال، دانمارک و دریای بالتیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند مرز دارد. مساحت آلمان 357.386 کیلومتر مربع است و  دارای 16 ایالت است. آب و هوای آلمان معتدل اقیانوس اطلس و قاره ای است. رودخانه راین طولانی ترین رودخانه کشور آلمان می باشد.

شهر های مهم آلمان

برلین، دوسلدورف، هامبورگ، مونیخ، فرانکفورت، درسدن و کلن مهم ترین شهر های کشور آلمان هستند.

نظام سیاسی کشور آلمان

سازماندهی دولتی بر اساس قانون اساسی است. رئیس جمهور در راس دولت نقشی نمادین داشته و رئیس حکومت و تعیین کننده سیاست حکومت صدراعظم است.

اقتصاد کشور آلمان

آلمان دارای یک بازار اقتصادی اجتماعی با نیروی کار مجرب، موجودی سرمایه بزرگ، سطح فساد پایین و سطح بالا از نوآوری است. آلمان دارای اقتصادی قدرتمند است و در اتحادیه اروپا قانون تعیین می کند. نرخ بیکاری در کشور آلمان 6.7%  می باشد. عرضه نیروی کار در آلمان با کمبود رو به رو ست. از بین 500 شرکت بزرگ دنیا از لحاظ سرمایه 37 شرکت در آلمان می باشد. واحد پولی کشور آلمان یورو میباشد. صنعت خودرو سازی در آلمان از اهمیت ویزه ای برخوردار است. مرسدس بنز، ب ام وه، پورشه، آئودی، فولکس واگن، دایملر، زیمنس معروف ترین شرکت های آلمانی هستند. آلمان چهارمین کشور جهان از نظر تولید ناخالص داخلی، بزرگتین صادرکننده کالا از نظر در آمد و دومین کشور وارد کنده کالا در جهان است. آلمان به جز معادن زغال سنگ و برخی منابع دیگر، ذخایر طبیعی نسبتا کمی دارد و متکی به واردات مواد اولیه می باشد. تعداد افراد شاغل در صنایع خدماتی نزدیک به دو برابر کارکنان صنعت تولیدی است.

 

فرهنگ مردم

زبان رسمی کشور آلمان، زبان آلمانی است. آلمانی ها ارزش بسیار زیادی برای نظم، حریم شخصی ، سخت کوشی و مدیریت زمان دارند. مسیحیت مذهب رسمی آلمان می باشد. گوشت، سوسیس Bratwurst و Sauerkraut   غذاهای محبوب کشور آلمان هستند. آلمان بخش بزرگی از موسیقی کلاسیک دنیا را متحول کرد و سنت‌های آهنگ‌سازان بزرگ آلمانی و اتریشی مانند باخ، موتزارت، بتهوون، برامس، واگنر و ماهلر تا به امروز نیز زنده‌اند. مهندسین در کشور آلمان جایگاه خاصی دارند و این امر را در موفقیت صنعت اتومبیل آن‌ها نیز می‌توان دید. کانت، هگل، شوپنهاور، نیچه و هایدگر و انیشتین نیز از مشاهیر کشور آلمان هستند. فوتبال محبوب ترین ورزش در کشور آلمان می باشد. شهر برلین، رودخانه کنستانس، جنگل سیاه، شهر مونیخ، پارک ملی برشتسگادن و قلعه نیسوانستاین برخی از مکان های دیدنی کشور سوئد می باشد.

ویزای کشور آلمان 

کار، حقوق و هزینه ها در آلمان

کمبود نیروی کار در رشته های فنی مانند مهندسی برق، مکانیک، مکاترونیک، علوم طبیعی و هم چنین در زمینه بهداشت و درمان و در حوزه خدمات در خانه های سالمندان در کشور آلمان بسیار شدید است. آلمان برای برطرف کردن این نیاز طرحی چند لایه ریخته است که هم شامل حال آموزش خود آلمانی ها در زمینه های مختلف و همینطور بهبود قوانین به نفع تلفیق خانواده و کار است و هم شامل حال ورود نیروی کار از خارج از اتحادیه اروپا و آلمان و آموزش آنهاست. یکی از مهم ترین نکات این قانون این است که شرایط و امکانات را برای ورود میان متقاضیان کار با تحصیلات دانشگاهی و کسانی است که حرفه ای را آموخته اند تقریبا برابر کرده است. زیرا کمبود شدید نیروی کار در حرفه های مختلف فنی بیشتر از کسانی است که تحصیلات دانشگاهی دارند. میزان ساعات کاری در کشور آلمان بسیار انعطاف پذیر است. کارکنانی که بر اساس قانون کار کشور آلمان کار می کنند، مجاز هستند که هشت ساعت در روز (48 ساعت در هفته) کار کنند. روز شنبه به عنوان یک روز عادی برای کار کردن در نظر گرفته می شود. با در نظر گرفتن پنج روز کار در هفته، میزان مجاز کار در یک هفته، حداکثر 40 ساعت است. اکثر کسب و کارها در کشور آلمان از روز دوشنبه تا جمعه انجام می شود، اما خرده فروشان و صنایع تولیدی معمولاً در روزهای شنبه نیز فعالیت می کنند. حداقل حقوق ماهیانه کار در آلمان 3771 یورو بوده است. نرخ مالیات از 14 درصد تا 42 درصد متغیر است.

کالا/خدمات : خوراک واحدهزینه به طور میانگین (یورو)
وعده غذایی در رستوران ارزان قیمت برای یک نفر8
شیر1 لیتر0.74
نان سفید تازه500 گرم1.36
برنج سفید1 کیلوگرم1.76
تخم مرغ12 عدد1.74
پنیر محلی1 کیلوگرم8.85
سینه مرغ1 کیلوگرم7.23
گوشت گاو1 کیلوگرم13.12
سیب1 کیلوگرم1.88
موز1 کیلوگرم1.67
پرتقال1 کیلوگرم2.06
گوجه فرنگی1 کیلوگرم2.01
سیب زمینی1 کیلوگرم1.14
پیاز1 کیلوگرم1.09
کاهو1 سر0.90
آببطری 1.5 لیتر0.39
سیگار1 بسته5.40
کالا/خدمات : حمل و نقلهزینه ( یورو)
بلیط یک طرفه (حمل و نقل مترو)2.70
بلیط ماهانه (استفاده معمول)79.50
شروع تاکسی3.75
تاکسی هر 1 کیلومتر2
تاکسی هر 1 ساعت30
بنزین (1 لیتر)1.39
کالا / خدمات : قبوضهزینه (یورو)
هزینه های عمومی (برق، گرمایش، خنک کننده، آب، زباله) برای آپارتمان معمولی 85 متر مربع210.60
تعرفه تلفن همراه ( 1 دقیقه )0.10
اینترنت ( 60 مگابیت در ثانیه یا بیشتر، دانلود نامحدود، کابل / Adsl24.32
کالا / خدمات : ورزش و اوقات فراغتهزینه ( یورو)
باشگاه بدنسازی، هزینه ماهانه برای 1 بزرگسال26.18
اجاره زمین تنیس ( 1 ساعت در آخر هفته )15.42
سینما10
کالا/ خدمات : پوشاک و کفشهزینه ( یورو)
1 عدد شلوار73.48
1 لباس تابستانی در یک فروشگاه زنجیره ای28.48
1 جفت کفش نایک78
کالا/خدمات : اجاره ماهانه منزلهزینه (یورو)
آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر672.59
آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز شهر452.92
آپارتمان 3 خواب در مرکز شهر1305.26
آپارتمان 3 خواب خارج از مرکز شهر2440.05
حقوق و دستمزدهزینه ( یورو)
میانگین حقوق ماهانه خالص ( بعد از مالیات)1888.27

مزایای زندگی در آلمان

 1. سیستم های جاده ای عالی
 2. سیستم حمل و نقل پیشرفته
 3. دسترسی مناسب به سایر کشور های اروپایی
 4. اهمیت قائل شدن برای زمان و وقت شناس بودن مردم
 5. اجباری بودن بیمه درمانی در آلمان
 6. سیستم عالی مراقبت های بهداشتی
 7. تحصیلات رایگان در آلمان
 8. موقعیت های شغلی فراوان
 9. هزینه زندگی پایین نسبت به سایر کشور های اروپایی

معایب زندگی درآلمان

 • دشوار بودن پیدا کردن شغل در کشور آلمان برای مهاجران
 • مالیات بر در آمد قابل توجه برای هر فرد
 • هزینه بالای حمل و نقل
 • زمان محدود شما برای خرید کردن ( به دلیل همزمانی فروشگاه ها و ساعات کاری )

اقامت آلمان

سوالات متداول

 • با چه روشهایی می توانیم به آلمان مهاجرت کنم؟

شما به ۶ روش می توانید به آلمان مهاجرت کنید : مهاجرت کاری، مهاجرت تحصیلی، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری ، مهاجرت از طریق تولد ، ازدواج و پناهندگی.

 • آیا برای مهاجرت به آلمان محدودیت سنی وجود دارد؟

بله. در پروسه های تحصیلی و کاری سن متقاضیان از جمله پارامترهای مهم جهت اخذ ویزا می باشد.

 • مزایا و معایب مهاجرت به آلمان کدامند؟

کشور آلمان قطب اقتصادی اتحادیه اروپا محسوب می شود و نرخ بیکاری این کشور بسیار پایین و شهروندان آن از شرایط بسیار مطلوب زندگی برخوردارند که از مزایا مهاجرت به آلمان محسوب می شود. از معایب مهاجرت به آلمان نیز می توان به طولانی بودن وقت سفارت که بین ١٢ الی ٢١ می باشد اشاره نمود.

 • شرایط سنی مهاجرت به آلمان چگونه است؟

طبیعتا شرایط سنی در هر روش مهاجرت به آلمان متفاوت است. برای مثال شرایط سنی برای مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل حداکثر به اندازه ۴ الی ۵ سال پس از فارغ التحصیلی در مقطع قبلی است.

شرایط سنی مهاجرت به آلمان از طریق کار هم ۴۱ تا ۴۲ سالگی است. به این معنی که اگر زیر ۴۰ سال باشید شانس شما جهت اخذ ویزای کار آلمان بیشتر است.

شرایط سنی مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری نیز محدودیتی ندارد. بعنوان مثال متقاضی تا ۶۰ سال هم که باشد، هیچ منعی برای وی در خصوص سرمایه گذاری در آلمان وجود ندارد.

شرایط سنی مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج نیز حداقل ۱۸ سال است.