ازدواج و اخذ اقامت اتریش در یک نگاه

یکی دیگر از راه هایی که وجود دارد و از آن برای اخذ اقامت اتریش می‌توان یاد کرد ازدواج با یک شهرونداتریشی است. در مباحث مربوط به اخذ تابعيت كشور اتریش از طریق ازدواج تابع قوانين ساير كشورهاياروپايي در اتحاديه شنگن هست؛ اما توجه کنید که ازدواج با تبعه  اتریش  به‌منظور اخذ اقامت  اتریش در صورت اثبات ازدواج منجر به اخذ اقامت موقت اتریش  و نه اقامت دائم می‌شود و مسئله تمدید اقامتتا رسیدن به شرایط اقامت دائم  اتریش منوط به حفظ شرایط اولیه اخذ اقامت موقت هست.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ تابعیت از طریق ازدواج در کشور اتریش

شهروندان اتریشی که تنها و اکثریت قانونی دارند نیاز دارند:

شناسایی رسمی با عکس
یک سند معادل یک کپی از ثبت تولد اگر تولد ثبت نشده یا ثبت نشده در اتریش باشد
گواهی تولد اگر تولد در اتریش اتفاق افتاد (به منظور کسب اطلاعات احتمالی در ثبت مرکزی مدنی)
اثبات ملیت یا ثبت نام در ثبت مرکزی شهروندی [Zentrales Staatsbürgerschaftsregister]
ثابت بودن محل اقامت اصلی در خارج از کشور
اگر قابل اجرا باشد، مدرک مستند از مدارک تحصیلی و اسناد بیشتر و یا اثبات بیشتر بر اساس درخواست اخذ 

شرایط ثبت نام برای ازدواج در اتریش

شما می توانید قبل از شش ماه قبل از تاریخ عروسی مورد نظر، ازدواج مدنی ثبت نام کنید، زیرا تأیید ازدواج تنها برای حداکثر شش ماه معتبر است. حداقل فاصله بین ثبت نام و مراسم ازدواج دیگر وجود ندارد. با این حال، در شهرهای بزرگ انتظار میرود متوسط ​​زمان انتظار دو تا شش هفته باشد.

قبل از عروسی، دفتر ثبت نام، ازدواج مجدد فرزندان در طول مصاحبه شفاهی با کمک اسناد ارائه شده تعیین می کند. در طول این دادرسی شفاهی معمولا هر دو طرف باید شخصا ظاهر شوند. سپس صدور گواهینامه ازدواج [Aufgebot] آماده خواهد شد.

لطفا در خصوص اخذ تابعیت از طریق ازدواج در کشور اتریش توجه داشته باشید: هنگام ثبت نام برای ازدواج مدنی، شرکا می توانند به ثبت کننده اعلام کنند کدام نام زن مورد نظر برای ازدواج استفاده می شود. به همین دلیل توصیه می شود قبل از ثبت نام برای ازدواج نام مورد نظر مورد نظر را انتخاب کنید. با این حال، همسران هنوز هم می توانند بر روی نام و یا در روز عروسی خود و یا در طول ازدواج خود را ثبت نمایند .

ویزای ازدواج اتریش

کسب تابعیت اتریش

شخص پس از ازدواج رسمی با شهروند دولت اتریش یا قرار همزیستی رسمی، محضری (در مورد همجنس گرایان) شما میتوانید به عنوان همسر یا هم زیست تقاضای اجازه اقامت بنمایید. البته پس از طی ۶ سال زندگی مشترک که ازاین ۶ سال، باید ۵ سال آن به طور سکونت مداوم در اتریش بوده باشد و با داشتن سایر شرایط( داشتن تسلط به زبان آلمانی/ درآمد کافی برای زندگی/داشتن محل سکونت مناسب/عدم سوء پیشینه کیفری/قبولی در آزمون ویژه شهروندی … ) تقاضای حق شهروندی بنماید که در نهایت این تقاضای شهروندی منجر به اخذ تابعیت این کشور میشود. به عبارت دیگر اگر دو سال یا بیشتر از زمان ازدواج زوجین بگذرد برای کسب تابعیت باید به مدت ۳سال دیگر در آنجا اقامت داشته باشند و در صورتی که مدت ۵ سال یا بیشتر از زمان زادواج آنها بگذرد، زوج یا زوجه اتریشی حداقل به مدت ۱۰ سال در این کشور اقامت کند که ممکن است دراین صورت از کسب اقامت این کشور صرف نظر کند.