اخذ اقامت انگلستان از طریق ازدواج در یک نگاه

 اگه شریک (همسر،نامزد و …) شما، اقامت دائم انگلستان را داشته باشد و یا حق شهروندی انگلستان را داشته باشد، می توانید از طریق ویزای نامزدی یا ویزای ازدواج که زیر مجموعه ای از ویزای خانوادگی است، به او ملحق شوید.متقاضیان این نوع ویزا باید درخواست خود را از خارج از انگلستان و با مراجعه به سفارت این کشور انجام داده و هنگام مراجعه مدارک ازدواج  و هر گونه مدارکی که دال بر شهروند بودن شوهر یا همسر آینده خوددرانگلستان باشد را تحویل دهند.در صورت موافقت ویزای ازدواج به مدت ۳۳ ماه برای شما صادر شود. پس از گذشت این دوره و پابرجایی ازدواج،این ویزا برای ۳۳ ماه دیگر تمدید شده و پس از ۵ سال اقامت،امکان کسب اقامت دائم انگلستان از طریق ازدواج وجود خواهد داشت.

البته به یاد داشته باشید که برای درخواست این ویزا سن ازدواج برای زوج و زوجه باید حتما ۱۸ سال تمام باشد. در این نوع ویزا متقاضی اجازه کار و درس خواندن را دارد. ویزای نامزدی انگلستان

ویزای نامزدی انگلستان

ویزای نامزدی انگلستان خود به دو شکل است:

ویزای نامزدی معمولی و ویزای نامزدی ویزیتوری

در ویزای نامزدی معمولی انگلستان پس از اثبات دارا بودن شرایط لازم به شما یک ویزای شش ماهه داده خواهد شد و شما در این شش ماه فرصت خواهید داشت که با هم ازدواج کنید. متقاضی باید امکان ثبت ازدواج را داشته باشد و فراموش نکنید که “چند همسری یا polygamy “ در انگلستان نه تنها قانونی نیست بلکه جرم محسوب میشود پس وضعیت تاهل فرد متقاضی باید کاملا روشن باشد و اگر  فرد متقاضی مطلقه و یا بیوه باشد می بایست مدارک لازم را ارائه دهد. پس در این ویزا بعد از اخذ ویزای شش ماهه فرد به انگلستان رفته و فرصت می یابد آنجا ازدواج کند و سپس یک ویزای سه ساله دریافت کند و یا اینکه اصلا ازدواج نکرده و به کشورش بازگردد.

اما در ویزای نامزدی ویزیتوری به فرد یک ویزای شش ماهه داده میشود تا او به انگلستان رفته و در آنجا ازدواج کند و سپس به کشور خودش برگردد و بعد از طریق کشور خودش ویزای سه ساله ی ازدواج را دریافت کند که البته در حال حاضر این نوع از ویزا بزای ایرانی ها مقدور نیست.

در ویزای نامزدی انگلستان متقاضی باید ثابت کند که قبل از انقضای مهلت ویزا کشور انگستان را ترک خواهد کرد و این که در طول مدت زمان اقامت خود در کشور انگلستان بدون اشتغال در این کشور و یا دریافت کمکهای دولتی استطاعت پرداخت هزینه های خود را خواهد داشت.

شرایط اخذ ویزای ازدواج انگلستان

1ـ متقاضی سابقه کیفری نداشته باشد.

2ـ متقاضی بالای 18 سال داشته باشد.

3ـ وضعیت تاهل فرد کاملا مشخص باشد.(اگر شما قبلا ازدواج کرده باشید، باید گواهی طلاق یا گواهی فوت (در صورت فوت شدن همسر قبلی) را داشته باشید).

4ـ متقاضی تمکن مالی برای هزینه های اقامت شش ماهه را داشته باشد.

5ـ با استفاده از یکی از موارد زیر ثابت کند با شریک خود حداقل 18 ماه در ارتباط میباشد:

ـ ازدواج کرده باشد.

– نامزد شده تا ازدواج کنند.

– حداقل دو سال با یکدیگر زندگی کرده باشند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای ازدواج انگلستان

پاسپورت جدید و پیشین

یک قطعه عکس رنگی

مدارک مربوط به تمکن مالی

مدارک مربوط به برنامه ازدواج ( مانند مشخص بودن محل سکونت)

مدارک اثبات کننده حقیقی بودن ازدواج (مانند فیلم و عکس، عقدنامه، پرینت تلفن و…)

مدرک زبان انگلیسی (IELTS LIFE SKILL)

پرداخت هزینه های بیمه

8ـ تکمیل فرم درخواست ویزا، تکمیل Sponsorship Form پرشده و امضاء شده توسط همسر و اخذ نوبت از سفارت انگلیس

مدارک مورد نیاز از اسپانسر یا دعوت کننده 

1-     کپی پاسپورت و اقامت اسپانسر (دعوت کننده)

2-     قرارداد اجاره + نامه ای ازصاحب خانه دال بر قبول حضور همسر درخانه

3-     نامه شغلی، برگه مالیاتی، فیش حقوقی، P60، شماره بیمه ملی انگلستان

                                    

میزان درآمد لازم برای درخواست ویزای ازدواج انگلستان

18.600 پوند در سسال، اگر فقط خودتان اپلای می کنید .

22.400 پوند در سال، اگر همراه با بچه (زیر ۱۸) هستید.

به ازای هر بچه دیگر، 2.400 پوند در سال

تمدید ویزای ازدواج انگلستان

تمدید ویزای ازدواج انگلستان بصورت 33 ماهه صورت می پذیرد و مانند دیگر موارد ویزای خانوادگی،باید یکی از Route های مورد نظر خود را انتخاب نمائید. معمولا تا 8 هفته پس از اقدام برای تمدید ویزا، به درخواست شما پاسخ داده می شود و با استفاده از سرویس ویژه یا Premium این مدت به یک روز کاهش پیدا می کند. با تمدید ویزای نامزدی می تواند تا ۲ سال و ۶ ماه دیگر در انگلستان اقامت داشته باشید و امکان تمدید دوباره ی آن نیز ( تا زمانی که  در شرایط استثناء نباشید) خواهد بود.

هزینه تمدید ویزای نامزدی ازدواج انگلستان به ازای هر نفر و بصورت آنلاین و عادی 993 پوند و بصورت حضوری و ویژه 1.583 پوند است. همچنین باید هزینه ی بیمه سلامت انگلستان را با توجه به شرایط و مدت اقامت خود پرداخت کنید.

و در آخر  باید اشاره کرد که اخذ اقامت انگلستان از طریق ازدواج و یا دریافت ویزای ازدواج میتواند یکی از راههای شما برای کسب اقامت دایم در انگلستان باشد اما اخذ اقامت انگلستان از طریق ازدواج تنها پس از گذراندن یک دوره ی پنج ساله امکان پذیرمی باشد. در بند شش ماده ۹۷۶ق. مدنی ایران  قید شده که اگر تبعه خارجی با شوهر ایرانی ازدواج کند ایرانی به شمار می رود. در خصوص کشور انگلستان نیز ازدواج با مرد یا زن تابع آن کشور قطعا منتهی به اخذ تابعیت می شود به شرطی که مبتنی بر قوانین ازدواج کشورانگلستان باشد و این یعنی اینکه اگر به طور مثال زنی ایرانی بخواهد در کشور انگلستان به عقد یک مرد انگلیسی (به عنوان زن دوم آن فرد) در بیاید این عقد باطل و جرم محسوب خواهد شد. و نکته ی آخر درباره ی اخذ اقامت انگلستان از طریق ازدواج این است که در ویزای نامزدی شما نیازی به ارائه مدارک زبان نخواهید داشت اما در ویزای ازدواج باید مدارک IELTS LIFE SKILLS را ارائه دهید.