ترکیه در یک نگاه

ترکیه کشوری اوراسیایی در خاورمیانه است که بخشی از آن در اروپا واقع شده و جزو توسعه یافته ترین کشورهایی است که بر اساس نظام جمهوری ایجاد شده اند. حکومت فعلی ترکیه در سال ۱۹۲۳ و به رهبری شخصی به نام آتاتورک بنا شد.  بزرگترین شهر ترکیه استانبول است، اما پایتخت این کشور شهر آنکارا می‌باشد، این کشورِ زیبا همواره یکی از مقاصد اصلی توریست‌های داخلی و خارجی بوده است.

هزینه های زندگی در ترکیه و ایران در 2020

  • میزان هزینه های مصرفی در ترکیه 18.58٪ کمتر از ایران است،
  • هزینه زندگی ماهیانه از جمله اجاره در ترکیه 26.66٪ پایین تر از ایران است،
  • قیمت اجاره در ترکیه 51.99٪ کمتر از ایران است،
  • قیمت رستوران در ترکیه 8.80٪ کمتر از ایران است،
  • قیمت مواد غذایی در ترکیه 25.22٪ پایین تر از در ایران است،
  • خرید محلی در ترکیه 70.42٪ بالاتر از ایران است. 

محل سکونت و سیستم منازل

در ترکیه پول پیش وجود ندارد: پول پیش ۲ برابر پول اجاره منزل میباشد .چنانچه منزلی را مبله اجاره کنید ممکن است به مقدار ۳ یا ۴ ماه اجاره منزل پول پیش از شما دریافت کنند; در حالی که در ایران منزل مبله بسیار کم و اکثرا” چه مبله چه غیر مبله ، مبالغ بالایی هم پول پیش گرفته میشود.

کمبود منازل مستقل: منازل مستقل (ویلایی یا دوطبقه) به ندرت در شهر یافت میشوند مگر در شهرکها و مجتمعهای ساحلی .بیشتر ساختمانها حداقل ۴ طبقه هستند .

شارژ برای همه ساختمان ها: در ترکیه برای تمام ساختمان ها و برج ها باید شارژ پرداخت کنید . این مبلغ بابت نگهبانی ، فضای سبز ، نظافت مشاعات ، نگهداری آسانسور و در صورت وجود برای امکانات ورزشی و رفاهی دریافت میشود . در آپارتمانهای معمولی قبوض جداگانه پرداخت میشود اما در مجتمعها (سیته) گاهی شارژ با قبض آب و گاز حساب میشود .

قبض ها به نام مستجر: در ترکیه ، مستاجر جدید موظف است که کل قبوض ساختمان را به نام خودش ثبت کند و مستاجر قبلی یا مالک ساختمان باید بدهی قبلی را تسویه کرده باشد . مگر در مجتمعهایی که سیستم مرکزی دارند که در اینصورت فقط قبض برق به نام مستاجر ثبت میشود .لازم است بدانید که برای هرکدام از این قبضها اداره مربوطه از شما مقداری ودیعه دریافت میکند که بعد از تخلیه ملک به اداره مربوطه مراجعه کرده و بعد از یکهفته ، در صورت نداشتن بدهی ، عین ودیعه را دریافت خواهید کرد .

مشکلات خانه با مدیر ساختمان: بعد از مستقر شدن در ملک مورد نظر ، مسائل و مشکلات ساختمان را باید به مدیر آنجا اطلاع دهید . البته اگر تعمیراتی در خود ملک نیاز باشد باید با صاحب ملک در میان گذاشته شود .اما برای هر مشکلی نیازی نیست با مشاور املاک و صاحبخانه در ارتباط باشید . این موضوع در مجتمعها بیشتر صدق میکند و حتا چنانچه همسایه ای سروصدا دارد ، کسی به در خانه او نمیرود ، بلکه به مدیریت و یا نگهبان اطلاع داده میشود .

استخر و باشگاه و حمام در اکثر مجتمع های ترکیه: اکثر مجتمع ها در ترکیه دارای استخر روباز و سرپوشیده و سونا و حمام ترکی و فیتنس و تمامی امکانات رفاهی میباشد.

قرارداد ملک بدون مهر: در ترکیه قراردادهای املاک مهر زده نمیشود لذا مهر معتبر و قانونی فقط در ادارات نوتر (اداره ثبت ) زده می شود.

هایپر مارکت به جای سوپر مارکت: در استانبول و شهرهای بزرگ دیگر ترکیه در تمامی مناطق مرکز خرید و هایپر مارکت بزرگ وجود دارد و دیگر نیازی نیست مسافت زیادی را طی کنید برای پیدا کردن یک مرکز خرید .در مراکز خرید ، تمامی برند ها و هر آنچه که نیاز دارید پیدا میشود و قیمت ها کاملا یکسان هستند. همچنین هایپرماکتهای بزرگ زنجیره ای ترک و خارجی در همه محله ها وجود دارند و در کمتر محله ای دکان بقالی یافت میشود.

درباره ترکیه

مردم ترکیه چگونه اند؟

مردم ترکیه بسیار خونگرم، مهربان و مهمان پذیر می‌باشند و مشترکات فرهنگی زیادی با مردم ایران دارند. ترکیه فرهنگ بسیار متنوعی دارد و علت آن مهاجرت‌های فراوان و تهاجم‌هایی است که در طی صده های اخیر به این کشور رخ داده است.

جمعیت ترکیه چقدر است؟

ترکیه یکی از کشور‌های پر جمعیت خاورمیانه است و جمعیتی بالغ بر ۸۰ میلیون نفر دارد. بر اساس پیش بینی مرکز آمار این کشور، ترکیه تا سال ۲۰۴۰ به جمعیتی بیش از ۱۰۰ میلیون نفر خواهد رسید. به این ترتیب که شهرهای استانبول، آنکارا، ازمیر، بورسا و آنتالیا در رده‌های اول شهرهای پر جمعیت این کشور قرار خواهند گرفت. به طور کلی جمعیت ترکیه در مناطقی که کشاورزی، صنعت و تجارت رونق بیشتری دارد متمرکز شده است. کم جمعیت ترین شهر ترکیه نیز شهر تونجالی با جمعیتی حدود ۸۲ هزار نفر و در نزدیکی مرز ایران است.

 جغرافیا و آب و هوا

موقعیت جغرافیایی این کشور به گونه ایست که از سه طرف به دریا راه دارد. از شمال به دریای سیاه، جنوب دریای مدیترانه و غرب دریای اژه. کشور‌های مجاور ترکیه را از شرق؛ ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان، از شمال غربی؛ یونان و بلغارستان و از جنوب شرقی؛ سوریه و عراق تشکیل

می‌دهند.

ترکیه کشوری با چند آب و هوای مختلف است. نواحی ساحلی که به دریای اژه و مدیترانه نزدیک است، دارای آب و هوای معتدل مدیترانه ای و نواحی هم مرز با دریای اژه دارای آب و هوای اقیانوسی همراه با زمستان‌های خنک و مرطوب و تابستان‌های نسبتاً گرم است. بیشترین میزان بارش باران مربوط به نواحی دریای سیاه است و خشک‌ترین مناطق ترکیه نیز دشت‌های مالاتیه و قونیه هستند. گرمترین ماه سال در ترکیه ماه می و خشک‌ترین ماه، ماه‌های جولای و آگوست می‌باشند. به صورت کلی، ترکیه کشوری نسبتاً پر باران است و این موضوع شرایط زندگی در ترکیه را برای علاقه مندان به آب و هوای معتدل دلپذیرتر می‌کند.

 شهر های مهم ترکیه و فاصله ی میان شهرها وان (شرقی ترین شهر ترکیه و نزدیک مرز ایران) تا غربی ترین شهر های ترکیه

آنکارا،استانبول،آنتالیا،کوش آداسی،ازمیر

وانارزرومآنکاراقونیهاستانبولازمیرآنتالیا
وان 379 km1371km1235km1615km1789km1537km
ارزروم379 km 874km937km1239km1473km1239km
آنکارا1371km874km 261km454km586km549km
قونیه1235km937km261km 714km562km303km
استانبول1615km1239km454km714km 563km723km
ازمیر1789km1473km586km562km563km 465km
آنتالیا1537km1239km549km303km723km465km 

 

اقتصاد کشور ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای رو به رشد جهان است و پیشرفت اقتصادی یکی از دلایل این ادعاست. به گفته برخی اقتصاد ترکیه ششمین اقتصاد برتر اروپاست.

این کشور به جایگاهی مناسب برای جذب سرمایه‌گذاری بین‌المللی تبدیل‌شده است. شاید در دیدگاه اول اقتصاد این کشور را وابسته به گردشگری بدانیم ولی بد نیست بدانید که ترکیه در زمینه صنعت مخصوصا نساجی و تولید پوشاک یکی از قطب‌های جهان است.

نظام سیاسی کشور ترکیه

سیاست ترکیه در چارچوب یک نظام پارلمانی صورت می‌گیرد، به موجب آن نخست‌وزیر ترکیه رئیس حکومت و رئیس کشور است که اختیارات اجرایی را برای صدور احکام اجرایی، تعیین قضات و روسای موسسات دولتی دارد.

نظام سیاسی ترکیه مبتنی بر تفکیک قدرت است. قدرت اجرایی توسط شورای وزیران اعمال می‌شود. قدرت مقننه به مجلس ملی کبیر ترکیه واگذار شده‌است. دستگاه قضایی مستقل از دستگاه اجرایی و قوه مقننه است. قانون اساسی فعلی آن در ۷ نوامبر ۱۹۸۲ پس از همه‌پرسی قانون اساسی ترکیه به تصویب رسید. اصلاحات اساسی در ۲۱ ژانویه ۲۰۱۷ در پارلمان به تصویب رسید و در آوریل بعد با تقویت همه‌جانبه نقش رئیس‌جمهور، با همه‌پرسی تصویب شد.