تابعیت اتریش از طریق تولد

اعطای تابعیت درکشور اتریش بر اساس سیستم خون میباشد یعنی تولد فرزند از پدر و مادر اتریشی به منزله اخذ تابعیت اتریش برای این فرزند است و پدر و مادر خارجی با تولد طفل نمیتوانند تابعیت اتریش را اخذ بنمایند.
بنابراین تابعیت اتریش از طریق خون میباشد مگر اینکه بخواهد قوانین جدیدی وضع شود بنابراین تولد فرزند در اتریش از والدین خارجی از عوامل اصلی اخذ تابعیت نیست اما میتواند تاثیر گذار باشد بنابراین تابعیت از طریق سیستم خون ناشی از نسب است و فرد به محض تولد تابعیت والدین خود را بدست میاورد.

موارد ذیل باعث به وجود آمدن تابعیت اتریش از طریق سیستم خون است
۱_ طفلی که در خاک اتریش از پدر و مادر نامعلوم بدنیا آمده است
۲_ طفلی که از مادر اتریشی بدنیا بیاید ( در خاک اتریش)
۳_طفلی که در خارج از خاک اتریش از پدر اتریشی و مادر خارجی بدنیا آمده باشد
نکته: بنابراین در توضیح مواد۲ و ۳ این مفهوم را میرساند که تابعیت اتریش بر اساس سیستم خون پایه گذاری شده است و طفلی که یکی از والدینش اتریشی باشند بدون توجه به محل تولد طفل اتریشی محسوب میشود.

وضعیت تابعیت همسری که تبعه اتریش است:

اگر زوج یا زوجه دو سال یا بیشتر از زمان ازدواج انها بگذرد ،برای کسب تابعیت کشور اتریش باید به مدت سه سال در انجا اقامت داشته باشند .

اقامت اتریش به طور طولانی مدت

اگر فردی در مدت بالای ۶ سال در کشور اتریش زندگی کند در صورتی که در این مدت در این کشور به فعالیت و کسب وکار مشغول باشد و زبان آلمانی را فرا گرفته باشد,می تواند تابعیت کشور اتریش را درخواست کند.

شرایط اقامت شهروندان اسبق اتریشی

شهروندان پیشین کشور اتریش که بنا به دلایلی به جز ترک تابعیت و یا محرومیت از حقوق مدنی ،تابعیت این کشور را ازدست داده اند،پس از یک سال اقامت دراین کشور ، مجددا به تابعیت اتریش . اگر شخصی درخواست ترک تابعیت کشور اتریش را داشته باشد، او باید ۱۰ سال حداقل در این کشور زندگی کرده باشد یعنی تا قبل از پایان این ۱۰ سال فرد نمی تواند درخواست ترک تابعیت بدهد.

حال اگر فردی در زمان طفل بودن تابعیت کشور اتریش را از دست بدهد او میتواند با رسیدن به سن ۱۸ سالگی مجدد تابعیت کشور را اکتساب کند, که برای اقدام به این کار تنها ۲ سال فرصت دارد.
تابعیت افرادی که فاقد ملیت هستند یا مجهول المکان و از پدر و مادر نامعلوم در کشور اتریش متولد شده اند باید چنین افردی به مدت ۱۰ سال در کشور اتریش زندگی کرده باشند که ۵ سال از این ۱۰ سال را نیز قبل از تقاضای تابعیت ، به طور مستمر در این کشور سکونت داشته داشته باشد در این صورت می تواند در سن ۱۸ سالگی تقاضای اقامت کشور اتریش را بدهند.

ویزای تولد اتریش

تابعیت مضاعف (دوگانه)

تابعیت دوگانه یعنی اینکه شخص همزمان بیش از تابعیت دو کشور را دارد وکشور اتریش نیز آن را به رسمیت میشناسد و در اتریش برای کسب تابعیت دوگانه محدودیت ها و سختگیری های انجام شده است و تعداد افراد که در ذیل به آنها اشاره میشود میتوانند تابعیت مضاعف داشته باشند

۱_ کسانی که بواسطه تولد تابعیت کشور دیگری را بدست میاورند مثلا کودکی که در آمریکا متولد شده است و طبق سیستم خاک در آمریکا او میتواند علاوه بر تابعیت اتریشی ،تابعیت آمریکایی هم اخذ کند یا مثلا طفلی که از پدر و مادر ایرانی در اتریش متولد شده باشد همین طفل بعد از گذشت ۵ سال و اخذ تابعیت اتریش میتواند تابعیت قبلی ایرانی خود را حفظ نماید
۲_ کسانی که به صرف داشتن سمت های مهم و تامین منافع اتریش هم میتوانند تابعیت قبلی خود را حفظ و هم تابعیت اتریش را داشته باشند مانند شخصی که سمت استادی در دانشگاه های اتریش را دارد.
در پایان سعی شد که شما را با سیستم خاک و خون آشنا کرده و این مورد را بدانیم که سیستم تولد و اعطای تابعیت در اتریش بر مبنای سیستم خون است.

کیفیت خدمات بهداشت مادران در اتریش بالا است ، اما مادران مهاجر ممکن است نیاز به آموزش دادن و جمع آوری اطلاعات بیشتر در مورد زایمان در این کشور داشته باشند . مهاجران باردار که قصد دارند در خارج از کشور زایمان کنند، در می یابند که در اتریش این فرآیند با انتخاب یک دکتر آغاز می شود و این مساله به انتخاب محل تولد نیز بستگی دارد – چه در یک بیمارستان ، یک مرکز زایمان و یا زایمان در خانه.

 زایمان در خانه در اتریش، به خصوص برای مادرانی که اولین بار زایمان می کنند، زیاد رایج نیست. تعدادی از زنان در مراکز مامایی زایمان می کنند در حالی که بسیاری از آن ها در بیمارستان ها بستری می شوند. انتخاب بیمارستان در حال حاضر حق انتخاب یک مادر باردار خواهد بود. زنانی که در بیمه سلامت عمومی قرار دارند معمولا نوزادان خود را در بیمارستان عمومی که خدمات زایمان پایه آن ها رایگان است ، به دنیا می اورند.

با این حال ، این زن نمی تواند پزشک را انتخاب کند که بچه اش را به دنیا بیاورد و در یک بخش که بازدیدها محدود است قرار داده شود. برای یک زن با بیمه سلامت خصوصی ، یک بیمارستان خصوصی بهتر است و قابل پرداخت می باشد. او می تواند در یک اتاق نیمه خصوصی یا خصوصی بماند و پزشک را انتخاب کند تا زمانی که دکتر شرکت بیمه او را قبول داشته باشد.

شما باید مستقیما با شرکت بیمه خود چک کنید تا لیستی از تسهیلات بهداشتی که تحت پوشش هستند و یا به شکل صورت حساب برای شما ارائه دهند. با این حال، اگر مادر تحت پوشش بیمه دولتی قرار نگیرد، ممکن است پرداخت پیش پرداخت نیز لازم باشد. زمانی که انتخاب یک بیمارستان مشخص شد، انتظار می رود که این زن حداقل پنج ماه قبل از موعد مقرر زایمان خود را ثبت کند.

آماده سازی برای بچه دار شدن در اتریش نیز مستلزم این است که تصمیم بگیرید که آیا برای زایمان نوزاد باید چند ساعت بعد از زایمان نوزاد به خانه فرستاده شود، با این فرض که هیچ مشکلی وجود ندارد ، یا او می تواند چند روز در بیمارستان بماند.

تمام این موارد باید به دقت مورد بررسی قرار بگیرند، از جمله گرفتن بیمه سلامت بین المللی در اتریش ، تجربه سالم و خوشایندی برای هر مادر مهاجر خواهد بود. هزینه متوسط زایمان از جمله یک اقامت 3 – 2 روزه در بیمارستان در حدود 13000 – 10000 دلار خواهد بود که بسته به شرایط می باشد

مزایای شهروندی کشور اتریش از طریق تولد

به عنوان یک شهروند اتریش می توانید در هر زمانی در کشور های عضو اتحادیه اروپا زندگی و کار کنید. گذرنامه ی اتریش اعتبار بسیار خوبی دارد و سفر بدون روادید بسیار جامع ، از جمله دسترسی بدون ویزا به آمریکا را ارائه می دهد. گذرنامه ی اتریش بدون شک یکی از بهترین اسناد سفر در جهان می باشد.

هنگامی که شما شهروندی را تحت قانون شهروندی اتریش به دست آوردید، شما و خانواده تان از تابعیت کامل برای زندگی بهره مند می شوید، که می توانید ان را به نسل های آینده انتقال دهید. مزایای کلیدی شهروندی اتریش :

  • فرصتی برای تبدیل شدن به یک شهروند عضو اتحادیه ی اروپا در رابطه با مشارکت قابل توجه سرمایه
  • گذرنامه ی اتریش اجازه دسترسی آزاد به اکثر کشورها در سراسر جهان را می دهد.
  • گذرنامه ی اتریش حق اقامت در هر جایی در اتحادیه اروپا و همچنین سوییس را می دهد.
  • نیازی به گذراندن زمان خاصی در اتریش وجود ندارد .