مفهوم تابعیت

تابعیت عبارت است از یک رابطه سیاسی، معنوی و حقوقی که فردی را به ملت مشخصی مربوط می‌سازد و تعلق حقوقی شخصی به جمعیت تشکیل دهنده دولت را می سازد و یک رابطه‌ای است بین شخص و دولت که فرد تبعه را در قبال تبعیت، به حمایت دولت متبوع خود ذی‌ حق می‌نماید. چنین رابطه‌ای، شخص تبعه را مطمئن می‌سازد که در رفتار و داد و ستدش با کشورهای خارجی و اتباع بیگانه، از حمایت سیاسی دولت متبوع خود، که به وسیله حقوق بین‌الملل شناخته شده و متمتع خواهند شد.
تابعیت عبارتست از یک رابطه سیاسی، حقوقی و معنوی که شخصی که شخصی را به دولتی مرتبط می کند.

قانون خاک و خون در تابعیت

تابعیت از دو قانون خاک و خون و یا ترکیبی از آنها استفاده می کنند.

طبق قانون خاک که معمولاً کشورهای مهاجرپذیر آن را اعمال می کنند هر کودکی که در سرزمین آن کشور متولد شود صرف نظر از این که والدینش تابعیت کدام کشور را داشته باشند، به تابعیت کشور محل تولد درمی آید. در واقع با متولد شدن در یک کشور تابعیت آن کشور را به دست می آورند. برای مثال اگر قردی در کشور کانادا متولد شود و صرف نظر از اینکه پدر یا مادر آن فرد تبعه کدام کشور باشند آن طفل تابعیت آن کشور را به دست می آورد و تبعه کانادا محسوب می شود.

در قانون خون ( تابعیت طبیعی ) که معمولا از سوی کشور های فرستنده مهاجر برای ایجاد تابعیت مورد استفاده قرار می گیرد به این صورت است که کودکی که از پدر و مادر یا تنها پدر دارای تابعیت آن کشور در هر نقطه ای از جهان متولد شود به تابعیت کشور والدینش در می آید. به عنوان مثال اگر فردی در کشور ایران متولد شود صرف نظر اینکه در کشور ایران متولد شده است تابعیت پدر و مادر خود را به دست می آورد.

 تابعیت از طریق تولد جزء اصلی ترین انواع تابعیت محسوب می شود. این تابعیت تابعیتی است که با تولد شخص شروع شده و در طول زندگی ادامه می یابد.

اخذ تابعیت آلمان از طریق تولد فرزند

کشور المان به طور اصلی نظام خون را انتخاب نموده است به طوری که اگر طفلی با پدر یا مادر المانی در کشور المان یا خارج از المان متولد شود طبق اصل خون تابعیت المان را اتخاذ می کند اما در بعضی از موارد کشور المان به طور فرعی اصل خاک را مبنا قرار می دهد به عنوان مثال اگر طفلی در المان متولد شود که والدین وی بی تابعیت باشند یا مشخص نباشند ، طفل به طور فرعی از طریق نظام خاک تابعیت المان را می گیرد هم چنین والدین طفل که تابعیتی ندارند ( بی تابعیت ) نیز از طریق فرزند خود می توانند تابعیت کشور المان را کسب نمایند .

اگر طفلی در کشور المان به فرزند خواندگی گرفته شود و یکی از والدین وی تابعیت المان را داشته باشد طفل نیز به تبعیت از والد خود تابعیت کشور المان را دریافت می کند .

در اول ژانویه سال ۲۰۰۰ میلادی در کشور المان قانونی تصویب شد که کودکی که در کشور المان با پدر و مادر خارجی متولد شود با شرایطی می تواند تابعیت کشور المان را کسب نماید که این شرایط عبارت است از :

 • فرد تا سن ۲۱ سالگی به مدت ۸ سال مقیم کشور المان باشد و در این کشور زندگی کند .
 • فرد به مدت ۶ سال در یکی از مدارس کشور المان تحصیل کند .
 • والدین فرد مقیم دائم کشور المان باشند یا به مدت ۸ سال در این کشور زندگی کرده باشند .
 • فرد از یکی از مدارس کشور المان فارغ التحصیل شود .
 • فرد درکشور المان اموزش و موفقیت های حرفه ای داشته باشد .
 • متقاضی برایاخذ تابعیت کشور المان نباید هیچ گونه سابقه کیفری داشته باشد .
 • کودکان خارجی برای حفظ تابعیت خود در کشور المان باید تا سن ۲۳ سالگی تابعیت المانی خود را ثابت کنند وگرنه تابعیت انها سلب می شود.

خوب است که بدانیم به طور کلی تولد در آلمان، منجر به اخذ تابعیت برای والدین کودک نخواهد شد و افراد برای دریافت تابعیت این کشور نیازمند داشتن شرایط زیر هستند.

 • حداقل 8 سال در آلمان زندگی کرده باشد (در مواردی این مدت ممکن است کمتر باشد).
 • تعهد کنونی و گذشته خود را نسبت به سیستم پارلمانی دموکراتیک آزاد که توسط قانون اساسی آلمان تقویت شده است، تأیید کند. یا در حال حاضر به چنین اصولی متعهد است و تفکرات قبلی متضاد با این اصول را کنار گذاشته است.
 • شهروند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا و یا سوئیس است و مجوز جابجایی آزادانه دارد و یا شهروند این کشورها نبوده ولی دارای مجوز اقامت دائم و یا بلوکارت اروپا است.
 • توانایی حمایت از خود بدون کمک را دارد.
 • سوء پیشینه کیفری ندارد.
 • به زبان آلمانی تسلط کافی دارد.
 • با سیستم قانونی و شرایط اجتماعی و زندگی در جمهوری فدرال آلمان آشنا است.
 • در آزمون شهروندی موفق شده است.

تابعیت کشور المان فقط از طریق درخواست تابعیت اعطا می شود و بدون درخواست هیچ گونه تابعیتی به فرد داده نمی شود ، والدین المانی فرزندی در خارج از کشور المان که تقاضای تابعیت المان برای فرزند خود را دارند باید ظرف یکسال تقاضای خود را به مسئولین کنسولگری المان اطلاع دهند . این نکته حائز اهمیت است که فردی که از والدین تبعه المانی متولد شده باشد در سن ۱۸ سالگی می تواند برای حفظ یا ترک تابعیت المانی خود تصمیم گیری و اقدام نماید

کشور المان تابعیت مضاعف را نمی پذیرد و افرادی که خواهان لغو تابعیت المانی خود هستند باید از قوانین و شرایط خاصی اقدام نمایند و این نکته در کشور المان وجود دارد که تحت قانون اساسی کشور المان لغو تابعیت این کشور ممنوع می باشد . تمامی حقوق شهروندی فردی که تابعیت المانی خود را از دست داده باشد از وی سلب می گردد .

پاسپورت کشور المان گواهی تابعیت کشور المان می باشد و افرادی که تابعیت کشور المان را دارند بدون دریافت ویزا می توانند به کشور های عضو اتحادیه اروپا سفر کنند .