عمان در یک نگاه

عمان (Oman) کشوری عربی در جنوب غربی آسیا که زبان اصلیشان عربی می باشد. این کشور عضو سازمان ملل متحد، اتحادیه عرب، شورای همکاری خلیج فارس، جنبش غیر متعهد و سازمان همکاری اسلامی است. جمعیت این کشور حدود پنج میلیون و ۳۱۲ هزار نفر با میانگین سنی ۱۹ سال است.  در سال 2010، برنامه توسعه سازمان ملل متحد، عمان را به عنوان پیشرفته ترین کشور جهان از نظر توسعه در طول 40 سال گذشته نام برد. پایتخت کشور عمان مسقط است و از نظر قومی دارای تنوع می باشد و دارای مهاجران زیادی است.

جغرافیا و آب و هوا

کشور عمان از غرب به امارات متحده عربی و عربستان سعودی، از جنوب به یمن، از شمال به تنگه هرمز، و از سمت شرق به دریای عرب محدود می‌شود. همچنین با مساحت ۳۰۹٬۵۰۰ کیلومتر مربع، سومین کشور بزرگ بعد از یمن و سعودی در شبه جزیره عربستان است..

عمان در همه فصل‌ها آفتابی و گرم است؛ دمای هوا در زمستان‌ها اغلب بین ۱۷ تا ۲۵ درجه تغییر می‌کند و در تابستان حدود ۳۰ تا ۴۰ درجه است. شهر مسقط به عنوان پایتخت عمان آب و هوایی گرم و مرطوب دارد و علت این رطوبت وجود سواحل آن می باشد؛ هرچند از میزان رطوبت شب ها آن کاسته می‌شود.

شهر های مهم عمان

مسقط، صلاله، بوشر، بهلا، خصب، مرباط از مهمترین شهرهای کشور عمان هستند.

نظام سیاسی کشور عمان

ساختار سیاسی در عمان به صورت پادشاهی و موروثی است. به طوریکه پادشاه رئیس حکومت و دولت شناخته می‌شود. مجلس سنای عمان دارای 70 کرسی است که نمایندگان آن از سوی پادشاه تعیین می‌شوند، این نمایندگان در حقیقت تنها قدرت ارائه مشاوره را دارند و قدرت اجرایی ندارند. هم اکنون سلطان این کشور هیثم بن طارق آل سعید و صدراعظم آن فهد بن محمود آل سعید می باشد. دین رسمی عمان اسلام است و سایر ادیان نقشی در ساختار سیاسی کشور ندارند.

در عرصه سیاست خارجی، عمان پیوسته از ثبات محافظه‌کارانه در رویکردهای بین‌المللی و منطقه‌ای استفاده میکند تا حدی که در سی و دو سال گذشته (از آزادسازی خرمشهر به این سو) بر خلاف اکثر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس تنشی بین مسقط و تهران به وجود نیامده است. رابطه نزدیک میان تهران و مسقط این فرصت را ایجاد کرده که بتواند استقلال و امکان مانور خود را در برابر عربستان سعودی تا حدی حفظ کند.

اقتصاد عمان

واحد پول کشور عمان ریال است و با ۵ میلیارد بشکه نفت خام، بیست و دومین کشور در جهان و هفتمین کشور در منطقه خاورمیانه است. عمان با تولید حدود یک میلیون بشکه در روز، بیست و پنجمین تولیدکننده نفت خام جهان است. اقتصاد این کشور همانند تعداد زیادی از کشورهای خاورمیانه وابسته به درآمد نفت است. بیش از ۶۷ درصد از درآمد این کشور از صنایع نفت و گاز حاصل می‌شود.

کالاهای صادراتی مهم عمان شامل نفت خام، صادرات مجدد کالا، ماهی، فلزات و پارچه است و کالاهای وارداتی آن نیز شامل ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، کالاهای صنعتی مواد غذایی و روغن صنعتی است. دولت عمان اعلام کرده که به سرمایه گذاران خارجی مالکیت صد در صد داد می شود و می‌توانند از وام‌های کلان با بهره کم استفاده کنند .

فرهنگ مردم

مردم این کشور از نژادهای عرب، بلوچ، آفریقایی و آسیای شرقی هستند. دین مردم این کشور اسلام است. زبان رسمی آنها عربی است اما زبان‌های مختلف دیگری از جمله بلوچی و هندی نیز در کشور رواج دارد. انگلیسی، زبان دوم این کشور است و تقریباً همه‌ی تابلوهای شهرهای آن، به دو زبان عربی و انگلیسی نوشته می‌شوند. حدود ۹۱ درصد از مردم این کشور با سواد هستند. اکثریت مردم عمان سنی هستند و اقلیت شیعه در منطقه آل بیتی و ساحل مسقط زندگی می‌کند به همین دلیل مناسبت‌هایی مثل رمضان و روزه گرفتن، جزو روزهای مهم به حساب می‌آیند. پیروان مذهب اباضیه اکثریت جمعیت عمان را تشکیل می‌دهند. این گروه از مسلمانان پیرو عبدالله بن اباض تمیمی بوده و در سراسر عمان سکونت گزیده‌اند.  از اواسط قرن دوم هجری اباضیه، مذهب اکثریت مردم عمان بود. هرچند امروزه از امامت اباضیه صحبتی در میان نیست ولی پیروان این مذهب در عمان همچنان در اکثریت هستند. پوشش مردان عمان دشاشه و عمامه است و زنان حجاب کاملی با لباس های بلند زیبا دارند. غذاهای عمانی از هند و تایوان و چین تاثیر گرفته اما پیشنهاد می‌کنیم غذاهای سنتی عمان را حتماً امتحان کنید.

کار، حقوق و هزینه ها در عمان

هزینه زندگی در عمان را می توان معقول تر از بسیاری از کشورهای حوزه خلیج فارس دانست و درآمد عموما بدون مالیات است. قیمت مواد غذایی به ویژه در شهر مسقط بالا است، در عوض هزینه ها در خارج از شهر مسقط به نسبت پایین تر از دیگر شهرهاست ، البته این نکته وجود دارد که انتخاب شغل نیز در خارج از مسقط محدود است. بر اساس نظرسنجی هایی که از مردم انجام شده، هزینه زندگی در مسقط در بین کشورهای حوزه خلیج فارس ارزان تر است. ولی هزینه هایی مانند ویزا، مراقبت های بهداشتی و آموزش فرزندان بسیار بالاست. کشور عمان حمایت های خاصی از اتباع خارجی در این کشور دارد؛ البته سیاست های خود را تغییر داده و به دنبال جایگزین کردن نیروهای داخلی به جای مهاجر است. همچنین دولت خواستار این موضوع است که مردم محلی در موقعیت های مدیریت و رده بالا اشتغال داشته باشند و از پست های سطح پایین تر و حتی بسیاری از کارهای کم درآمد نظیر ماهیگیران، کارگران ساختمانی، رانندگان تاکسی، مغازه داران، پست و کارکنان بانک را به مهاجران محول کنند. بیشتر قراردادهای شغلی مهاجران برای مشاغلی که در حال فعالیت هستند 3 ساله است اما به طور کلی دستمزد در عمان کم نیست،  حتی برای کارگران. میانگین درآمد در عمان ماهیانه معادل 500 ریال عمانی معادل 20 میلیون تومان ایران می باشد. هزینه زندگی در مسقط برای هر نفر حدود ۲۷۰ ریال عمان میباشد (بدون در نظر گرفتن اجاره خانه).

مشاغل مورد نیاز عمان و رشته هایی که بازار کار بهتری دارند:

  • رشته های عمان
  • رشته نقاشی ساختمان
  • رشته های نظام سلامت پرستاری و پزشکی و دندانپزشکی
  • مهندسی برق
  • آرایشگری
  • آشپزی
  • مدرس مهندسی هوانوردی
  • متخصص IT و شبکه های کامپیوتری

در مقاله ی مهاجرت به عمان از طریق کار به اطلاعات بیشتری می پردازیم.

هزینه های این جدول بر اساس نرخ سال 98 می باشد.

اقلام غذاییهزینه ها
وعده غذایی ارزان قیمت2.5 ﷼
آب (بطری کوچک )0.11 ﷼
شیر (1 پاکت)2.20 ﷼
نان سفید0.36 ﷼
تخم مرغ (12)0.95 ﷼
 مرغ  (1 کیلوگرم)2.36 ﷼
گوشت گاو (1 کیلوگرم)3.92 ﷼
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم)0.48 ﷼
سیگار یک پاکت (مارلبورو)1.20 ﷼
حمل و نقلهزینه
بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی)0.30 ﷼
قیمت شروع تاکسی﷼ 1
بنزین (1 لیتر)0.83 ﷼
اجاره و خرید منزل در هر ماههزینه
آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر﷼ 270
آپارتمان (1 خوابه) حومه شهر﷼ 180
حقوق و تامین مالیهزینه
میانگین درآمد ماهانه﷼ 580
نرخ متوسط سود بانکی5.16

مزایا و معایب زندگی در عمان

محل اقامتمهاجر اجازه دارد محل اقامت ارزانتر و دورتر از مرکز شهر انتخاب کندمحل اقامت محدود است
سبک زندگیجمعیت انبوه مهاجرگرمای زیاد هوا
امنیتامنیت بالا و میزان کم جرم و جنایتحوادث ترافیکی به دلیل بی احتیاطی در رانندگی
کار و تجارتپیدا کردن کار و تجارت آسان استفرهنگ و قوانین کسب و کار مشکل است بدلیل نیاز به کارفرما
شوک فرهنگیجمعیت زیاد مهاجران غربی و فراهم بودن ایجاد دوستیمحافظه کار و پیرو سنت های قدیم
هزینه زندگیهزینه کم برای رانندگان بدلیل ارزان بودن خودرو و سوختزندگی به سبک غربی ها گران می باشد
مدارسبین المللی با امکانات عالیتحصیلات بسیار گران قیمت
بهداشت و درمانمراقبت های بهداشتی خصوصی با امکانات خوبزمان پاسخگویی غیر قابل اطمینان آمبولانس ها

سوالات متداول

. ساختار حکومتی عمان به چه گونه است؟

این کشور به صورت پادشاهی اداره می شود.

. دین مردم این کشور چیست ؟

پیرو اسلام هستند و اکثریت مردم عمان سنی هستند.

. هزینه زندگی در عمان زیاد است ؟

هزینه ها از جمله هزینه مواد غذایی در شهر مسقط بالاتر از شهر های دیگر است اما در دیگر شهر ها کار به سختی پیدا می شود.

. مالیات بر درآمد در عمان زیاد است ؟

خیر، در این کشور از درآمد اشخاص مالیاتی گرفته نمی شود.