ویزای تحصیلی اتریش

اتریش از نظر سطح علمی، دانشگاه های بسیار با کیفیتی دارد و از نظر سطح رفاهی نیز بسیار ایده آل هستند. دانشگاه های اتریش مقصد بسیاری از دانشجویان بین المللی است و همه ساله افراد زیادی برای ورود به دانشگاه های اتریش اقدام می کنند.تحصیل رایگان در اتریش در تمام مقاطع تحصیلی امکان پذیر است اما شرایط و مدارک خاص خود را نیاز دارد.

کشور اتریش به دلیل نرخ بیکاری کمی که دارد برای دانشجویان بسیار مقصد مناسبی است، زیرا برای دریافت اقامت دائم در اتریش دانشجویان باید در زمینه تحصیلی خود مشغول به کار شوند که لذا، نرخ بیکاری کم در اتریش سبب ورود اکثر دانشجویان به بازار کار می شود. در ادامه به بررسی تحصیل در مقاطع مختلف و ویزای تحصیلی اتریش می پردازیم.

تحصیل در اتریش، و مهاجرت به اتریش جز پر طرفدارترین برنامه های اعزام در مهاجرت به اروپا میباشد . ادامه تحصیل در دانشگاه های اتریش تقریبا رایگان است و اتریش کشوری داری فرهنگ غنی اروپایی و شرایط مناسب برای ادامه تحصیل می‌باشد. کشور اتریش با دارا بودن دانشگاه‌های ممتاز اروپا و جهان با رتبه زیر ۱۰۰، دارا بودن رتبه پنجم بهترین شهر دانشجویی دنیا در سال ۲۰۱۲، رفاه و کیفیت زندگی بالا، برخورداری از کیفیت آموزشی بسیار بالا و عدم نیاز به مدرک زبان آلمانی در مرحله اخذ پذیرش، در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین کشورهای دنیا برای ادامه تحصیل می‌باشد و سالانه هزاران متقاضی از سراسر دنیا برای ادامه تحصیل در اتریش وارد این کشور می‌شوند. اخذ اقامت اتریش و دریافت پاسپورت اتریشی از ارزش بالایی برخوردار است

انواع مدارس در کشور اتریش عبارتند از :

 • مدرسه های حرفه ای در اتریش
 • مدرسه های راهنمایی در اتریش
 • مدرسه های متوسطه پایین ( کلاس ها ی ۵- ۹)
 • مدرسه های متوسطه
 • مدرسه های ویژه
 • مدرسه های ابتدایی در اتریش

در اتريش کودکان از ۵ سالگی وارد دوره يک ساله آمادگی (Vorschule) می شوند، بعد از آن در ۶ سالگیآموزش ابتدايی در دبستان (Volksschule) آغاز می شود. مدت دوره ابتدايی ۴ سال است و در پايان ايندوره از دانش آموزان امتحان می گيرند. سپس تحصيلات متوسطه عمومی به مدت ۴ سال آغاز می گردد. دانش آموزان ممتاز در دوره ابتدايی به دبیرستان های جامع Allgemeinbildende Höhere Schule (AHS) راه می يابند و پس از دوره چهار ساله متوسطه عمومي (سیکل اول)، دوره چهار ساله آخری (سیکلدوم) را نيز در همین دبيرستان ها ادامه می دهند یا وارد کالج های فني حرفه ای (Höhere Technische Lehranstalt – HTL)  می شوند که دوره آن ۵ ساله است.

عده ای نیز وارد دبیرستان اقتصاد (Handelsakademie – HAK) و یا هنرستان (Berufsschule) یا مدارستخصصی ورزشی و موسيقی می شوند و دوره  ۲ تا چهار ساله  این مدارس را می گذرانند. همه دانشآموزان دبيرستان ها و کالج ها از هر گرايشی در امتحانات نهايی دیپلم (Reifeprüfung) شرکت می کنند ودر صورت قبولي، مدرک (Reifeprüfungszeugnis) دريافت می کنند که همان ديپلم دبيرستان است.

ویزای تحصیلی اتریش

دانشگاه های برتر اتریش

دانشگاه گراتس (University of Graz): یکی از بزرگترین دانشگاه های جهان محسوب می شود که جوایز نوبل زیادی را دریافت کرده است. پروژه ها و تحقیقات زیادی در این دانشگاه به ثمر رسیده و به دلیل تنوع بالا در رشته هایی که ارائه می دهد شهرت دارد.

دانشگاه اینسبروک (University of Innsbruck): یکی از مراکز عالی آموزشی بزرگ در اینسبروک می باشد که رشته های مختلفی در دانشکده های متعددی از آن تدریس می شود. دانشجویان زیادی در مقاطع تحصیلی متفاوت دارد و موفقت های تحصیلی زیادی با دریافت جوایز نوبل در آن موجود است. شهرت جهانی این دانشگاه در رشته نجوم و اختر شناسی زبانزد می باشد.

دانشگاه سالزبورگ (University of Salzburg): این دانشگاه در شهر زیبای سالزبورگ واقع شده که برنامه های تحصیلی متنوعی دارد. دانشکده های مختلف با رشته های مناسب و برنامه های آموزشی متنوع، همین طور شیوه های تدریس نوین سبب گرایش زیادی برای تحصیل در آن شده است.

دانشگاه کلاگنفورت (University of Klagenfurt): یکی از جدیدترین دانشگاه های اتریش دانشگاه کلاگنفورت می باشد و همان طور که از نامش پیداست در شهر کلاگنفورت تاسیس شده است. اعتبار علمی مناسبی برای این دانشگاه وجود دارد که به شیوه تدریس و تحقیقات صورت گرفته در آن برمی گردد.

دانشگاه یوهانس کپلر لینز (Kepler University Linz): از جمله دانشگاه های بروز جهان و به عبارتی از مراکز آموزشی معتبر در شمال اتریش می باشد. این دانشگاه موفق با تعداد زیادی از دانشجویان و اطلاعات جدید و بروز شناخته می شود.

علاوه بر دانشگاه های ذکر شده دانشگاه های معتبر دیگری در اتریش وجود دارد که بنا بر رشته مورد نظر، مقطع تحصیلی و همین طور شهر انتخابی برای ادامه تحصیل می توان از بین آنها بهترین گزینه را انتخاب کرد.

مقطع لیسانس در اتریش

به این دلیل که تحصیل در اتریش رایگان میباشد شرایط سختی جهت گرفتن پذیرش تحصیلی وجود دارد. برای پذیرش در این مقطع فرد باید نامه ی اشتغال به تحصیل در مقطع لیسانس از دانشگاه ایرانی داشته باشیم و بهتر است اعتبار آن دانشگاه جزو معتبرتین دانشگاه ها باشد. یعنی قبولی دانشگاه های سراسری شانس بیشتری از دانشگاه های آزاد دارد. البته اتریش سخت ترین پذیرش ها را به دانشجویانی میدهد که مدرک از داشنگاه آزاد نشان میدهند. توصیه میشود جهت سهولت در پذیرش تحصیلی اتریش قبولی مقطع لیسانس از دانشگاه های سراسری باشد. جهت اخذ پذیرش تحصیلی اتریش در مقطع لیسانس صرف داشتن دیپل و پیش دانشگاهی یا همان مقطع دوازدهم کفایت نمیکند.

فوق لیسانس

نکته ی بسیار مهم پذیرش تحصیلی از اتریش در مقطع فوق لیسانس داشتن نامه عدم منع تحصیل از دانشگاه های ایرانی است. به این صورت که، دانشجو باید از دانشگاه ایرانی که لیسانس را اخذ کرده است یک نامه ی عدم ممانعت از تحصیل دریافت کند که این نامه نشان میدهد فرد برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر مشکلی ندارد. بیشترین میزان پذیرش تحصیلی در اتریش برای مقطع فوق لیسانس است.

دکتری

برای پذیرش در مقطع دکتری علاوه بر داشتن لیسانس و فوق لیسانس و داشتن نامه عدم منع تحصیل، داشتن مدرک اشتغال به تحصیل مقطع دکترا نیز معمولا مورد نیاز است. البته نه برای هر رشته ای چون در برخی از رشته ها برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا نیازمند پیدا کردن یک استاد راهنما یا همان سوپروایزر می باشد که از راه دور امری دشوار خواهد بود

درخواست ویزای دانشجویی اتریش در ابتدای امر نیاز به دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر دارد. در مرحله دوم شما باید درخواست خود را جهت دریافت ویزای دانشجویی اتریش ثبت نمایید. ارائه مدارک کافی و نحوه ارائه مدارک امری بسیار مهم و تاثیر گذار در جواب ویزای شما می باشد. ما در ادامه به بررسی مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی اتریش پرداخته ایم. 

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه عکس 3*4
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه مقصد
 • تکمیل فرد درخواست ویزای دانشجویی اتریش
 • ارائه انگیزه نامه یا نامه SOP تحصیل تحصیل در اتریش
 • ارائه نامه تمکن مالی جهت پوشش هزینه های تحصیل و زندگی
 • ارائه بیمه نامه مسافرتی تا سقف 30 هزار یورو

بورسیه تحصیلی

دولت اتریش کمک هزینه های متفاوتی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است. بروسیه تحصیلی در اتریش برای مقاطع مختلف تفاوت هایی دارد. کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا هر کدام از بروس های تحصیلی خاصی بهرمند می باشند. افرادی که درخواست بورس تحصیلی دارند می توانند به راحتی درخواست خود را با ارائه مدارک به ثبت برسانند. اصولا متقاضیان باید مدارک تحصیلی با نمرات بالایی داشته باشند و مدرک زبان را ارائه دهند. برخی از رشته ها در برخی مقاطع احتیاج به ارائه مدارک و مقالات بین المللی نیز دارد. دانشجویان باید بدانند بورس های تحصیلی هر کدام تحت شرایطی بورس تحصیلی ارائه می دهند و هر کدام بخشی از هزینه های تحصیل را پوشش می دهند.

 کار حین تحصیل

دانشجویانی که از اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا و یا سوئیس نیستند و قصد دارند در کشور اتریش کار کنند می بایست مجوز کاری اخذ کنند. با این وجود تعداد مجوزهای کاری در این کشور محدود است. این مجوز می بایست قبل از اینکه دانشجو در مکان مورد نظر به کار مشغول شود توسط کارفرما اخذ شود. این مجوز تنها برای کارهای پاره وقت جزیی ( با حداقل درآمد کاری) و یا برای حداکثر سه ماه در تعطیلات صادر میشود. کار در زمینه های علمی و پژوهشی و یا بر اساس قراردادهای سازمان کار و نیرو ( خود اشتغالی و یا مشاغلی که در آنها شما کارمند به شمار نمی روید و مخارج مالیاتی و بیمه را خودتان پرداخت میکنید) نیازی به اخذ مجوز کاری نخواهد داشت.

میزان ساعت کاری دانشجویی در اتریش

دانشجویانی که در برنامه های دوره کارشناسی تحصیل می کنند مجوز کار برای کار تا 10 ساعت در هفته را دریافت می کنند. دانشجویانی که در دوره کارشناسی ارشد تحصیل می کنند می توانند با مجوز کار تا 20 ساعت در هفته کار کنند. کار تمام وقت برای دوره هایی که هیچ آموزشی ارائه نمی شود امکان پذیر است. مجوز کار باید توسط کارفرما حداقل 6 هفته قبل از شروع کار در اداره خدمات اشتغال (ARBEITSMARKETSERVICE-AMS) درخواست شود. مجوز کار تنها برای یک شغل خاص و یک کارفرمای مشخص معتبر است. لطفا توجه داشته باشید که مجوز کار برای کارهای با حداقل درآمد نیز لازم است ( GERINGFUGIGE BESCHAFTIGUNG)

هزینه تحصیل

توسط هزینه ماهیانه زندگی دانشجویی در اتریش تقریباً 950 یورو است. این مبلغ ممکن است بسته به موقعیت تحصیلی شما کمی متفاوت باشد. با توجه به کیفیت بالای زندگی در اتریش، می توان گفت که هزینه های زندگی کاملاً مقرون به صرفه است. مانند هر کشوری، قیمت ها بسته به هر منطقه یا شهر متفاوت است. در وین و سالزبورگ، باید بودجه ماهانه بین 900 تا 1،300 یورو برای تأمین هزینه های خود (محل اقامت، قبض مواد غذایی، فعالیت های اجتماعی متوسط و حمل و نقل عمومی) تهیه کنید. در سایر شهرهای دانشجویی، مانند لینز یا گراس، هزینه های زندگی بین 900 تا 1،000 یورو در ماه متغیر است و البته، میزان پولی که شما به آن احتیاج خواهید داشت بستگی به سبک زندگی شما دارد. بنابراین دشوار است که دقیقاً بگوییم که یک دانش آموز در اتریش به چه میزان پول در هر ماه نیاز دارد.

نرخ رایج ترین گزینه های انتخاب مسکن در بین دانشجویان بین المللی در اتریش به قرار زیر است.

 • اقامت دانشجویی 200 – 400 یورو در ماه برای در یک واحد تک اتاق
 • اجاره آپارتمان اشتراکی حدود 300 یورو در ماه برای یک نفر، برای یک آپارتمان در مرکز شهر
 • اقامت در خانه قیمت متوسط ​​550 یورو در ماه

به طور متوسط​​ دانشجویانی که به تنهایی زندگی می کنند حدود 400 یورو در ماه پرداخت می کنند، دانش آموزانی که در خوابگاه های دانشجویی ساکن هستند حدود 260 یورو در ماه پرداخت می کنند، در حالی که کسانی که با همسر و فرزند زندگی می کنند حدود 700 یورو در ماه برای مسکن هزینه می کنند. در جدول زیر نیز هزینه های اجاره مسکن و هزینه های جانبی آن ذکر شده است.

غذا برای یک فرد در رستوارن ارزان قیمت12
غذا برای 2 نفر در رستوران میان رده50
کاپوچینو3.09
0.33 لیتر آب2.11
0.33 لیتر نوشابه2.76
خوراکی ها
1 لیتر شیر1.09
500 گرم نان1.81
1 کیلو گرم برنج1.76
12 عدد تخم مرغ2.73
1 کیلو پنیر10.95
1 کیلو مرغ10.49
1 کیلو گوشت16.91
1 کیلو سیب2.21
1 کیلو موز1.72
1 کیلو پرتقال2.44
1 کیلو گوجه فرنگی2.19
1 کیلو پیاز1.38
1.5 لیتر آب0.62