مهاجرت تحصیلی به آلمان

یکی از روش های مطمئن مهاجرت به آلمان، مهاجرت از طریق اقدام برای ادامه تحصیل در این کشور است. کشور آلمان همواره به عنوان یکی از کشورهای پرطرفدار برای ادامه تحصیل و مهاجرت در نظر گرفته می شود . شرایط تحصیل در مدارس آلمان به نسبت بسیاری از کشورهای دنیا این کشور را در موقعیت ممتازی قرار می‌دهد. کودکان آلمانی باید به صورت اجباری به مدرسه بروند. زبان تحصیلی در مدارس آلمان، زبان آلمانی است.
از جمله امکانات تحصیلی بسیار خوب در کشور آلمان ، زندگی در کشوری با استانداردهای بالای رفاهی، تحصیل در دانشگاه های معتبر و امکان همکاری با محققین مطرح بین المللی و امکان تحصیل به زبان انگلیسی است که موجب شده است تا دانشگاه های کشور آلمان همواره مورد استقبال متقاضیان ایرانی قرار گیرد.

تحصیل در مدارس آلمان

دانش آموزان در آلمان از سن ۳ سالگی آغاز به یادگیری و دریافت آموزش می نمایند و به صورت رسمی از سن ۶ سالگی دبستان را آغاز می نمایند. زیرا حضور در مدرسه برای افراد زیر ۱۸ سال برای تحصیل در آلمان الزامی است. بیشتر مدارس آلمان توسط ایالت اداره می شوند و  دانش آموزان هیچ هزینه ای بابت تحصیل در مدارس دولتی آلمان پرداخت نمی کنند.

دبستان (Grundschule) 
 کودکان سه تا پنج یا شش سال، وارد مهد کودک می‌شوند. سپس در سن شش سالگی در مدارس ابتدایی ثبت نام می کنند و حداقل نه یا ده سال به مدرسه می‌روند. پایه اول تا چهارم در مدارس ابتدایی آلمان یا Grundschule ها تدریس می‌شود. در سال چهارم، تصمیمی در مورد نحوه ادامه تحصیل آن‌ها با توجه به مهارت و استعدادهای دانش‌آموز گرفته می‌شود.

مدارس متوسطه (Weiterführende Schulen
 بعد از دوره چهار ساله دبستان و در سن ۱۰ سالگی (۱۲ سالگی در برلین و براندنبورگ) ، چهار انتخاب در مقابل دانش‌آموز و والدین او قرار می‌گیرد که هر کدام نوع خاصی از دبیرستان در برخی از ایالت‌های آلمان هستند:

 • Hauptschule :

 Hauptschule (پایه ۵ تا ۹) مخصوص دانش آموزانی است که از نظر تئوری و علوم نظری، توانایی کمتری دارند و اگر وارد مشاغل فنی و حرفه ای شوند، آینده بهتری خواهند داشت. بعد از Hauptschule دانش آموز می‌تواند وارد Berufschule  شود و در آنجا در سطح تحصیلات تکمیلی به یادگیری رشته های فنی و حرفه ای بپردازد. البته اگر دانش آموز درHauptschule نمرات خوبی کسب کرده باشد، می‌تواند در دانشگاه وارد رشته های پزشکی و یا مهندسی و یا اقتصادی شود.

 • Realschule :

 Realschule (پایه ۵ تا ۱۰ در بیشتر ایالت‌ها) مخصوص افرادی است که قصد تحصیل در رشته های پزشکی و یا مالی-اقتصادی در دانشگاه را دارند و بر همین اساس دروسی که در Realschule تدریس می‌شوند بر پایه ریاضیات، زیست شناسی و زبان آلمانی می‌باشد. با اینکه سطح این مدارس از Gymnasium ها پایینتر است اما از محبوبیت زیادی بین دانش‌آموزان آلمان برخوردار است.

 • Gymnasium :

نوع سوم و یا Gymnasium مخصوص دانش آموز مستعد تر است و هدف آن آماده کردن دانش آموز برای تحصیل در بهترین رشته های دانشگاهی در آینده است. دروسی که در این مدرسه و سایر عموم مدارس تدریس می‌شوند عبارتند از زبان آلمانی، ریاضیات، زیست شناسی، تاریخ، جغرافی، علوم اجتماعی، موسیقی، شیمی، فیزیک، هنر، ورزش و علوم دینی (با انتخاب فرد مسیحیت، اسلام و یا یهودیت) و یا به جای تعلیمات دینی، درس اخلاق تدریس می‌شود.

 • Gesamtschule :

این مدارس که به مدارس فشرده شناخته می‌شوند، ترکیبی از دروس ۳ مدرسه ذکر شده را در برخی از ایالت‌های آلمان به دانش‌آموزان ارائه می‌کنند.

 • Mittelschule :

در برخی از ایالت‌های آلمان دروس ترکیبی Hauptschule ها و Realschule ها را در پایه ۵ تا ۱۰ به دانش آموزان ارائه می‌کنند.

 • Sportschule :

مدارس ورزشی هستند که این مدارس دروس تئوری را نیز به دانش‌آموزان ارائه می‌کنند اما تمرکز بیشتر بر روی نوع خاصی از رشته ورزشی همچون شنا، فوتبال، اسکی و دیگر رشته‌ها است.

در پایان و بعد از 13 سال تحصیل در مدرسه، دانش آموز باید در آزمون جامع شرکت کند که در صورت قبولی مدرکی به نام Zeugnis der allgemeinen Hochschulreif دریافت خواهد کرد و با توجه به نمرات خود می‌تواند یک رشته دانشگاهی انتخاب نماید.

تحصیل در مدارس خصوصی آلمان

تحصیل در مدارس خصوصی آلمان دو زبانه می باشد. پس از پایان تحصیلات نیز همانند مدارس دولتی، به دانش‌آموزان مدرک دیپلم آلمان (Abitur) و دیگر گواهینامه‌ها اعطا می‌شود. هزینه تحصیل با توجه به موقعیت مکانی در شهرهای مختلف و رنکینگ متغیر است که به طور میانگین شهریه مدارس از ۱۵۰۰۰ یورو تا ۲۰۰۰۰ یورو در سال است. Berlin British School، Berlin Cosmopolition School، Berlin International School، Berlin Bilingual School، مدرسه بین المللی مونیخ، مدرسه بین المللی براندنبورگ برلین، مدرسه بین المللی فرانکفورت و دانشکده بین المللی اشتوتگارت مدارس بین المللی آلمان می باشند.

ویزای تحصیلی در آلمان

مدارس فنی حرفه ای آلمان 

مدارس فنی حرفه ای آلمان یا همان Berufsschule ها، در واقع ترکیبی از دروس آکادمیک و کارآموزی را به دانش‌آموزان ارائه می‌کنند. برای شرکت در این مدارس، که معمولا دو یا سه سال به طول می‌انجامند، دانش‌آموز ابتدا باید درخواست کارآموزی نزد یک کارفرما را دهد. پس از تایید او، کارفرما دانش‌آموز را در یکی از Berufsschule ها و در یک برنامه بخصوص مناسب با دوره کارآموزی ثبت نام می‌کند. هفته کاری دانش‌آموز به این شکل خواهد بود سه روز را به کارآموزی نزد معلم یا مربی و دو روز را نیز در مدرسه به دروس آکادمیک اختصاص می‌دهد. فارغ‌التحصیلان این مدارس فنی باید برای کسب گواهینامه در زمینه خاصی از صنعت، آزمون تئوری و عملی را پشت سر بگذارند.

مدارس بین المللی آلمان

مدارس بین‌المللی بسیاری در آلمان وجود دارند که معمولا دروس را به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند که مناسب مهاجران خواهد بود. بیشتر این مدارس جزو مدارس خصوصی به شمار می‌روند و از دانش‌آموزان شهریه دریافت می‌کنند (شهریه‌ای بین ۱۵ تا ۲۰ هزار یورو در سال). پس از پایان تحصیلات در این مدارس، به دانش‌آموزان مدارک و گواهینامه‌هایی ارائه می‌شود که بواسطه آن‌ها می‌توان در کالج یا دانشگاه ادامه تحصیل داد.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان 

دانشگاه های آلمان جزو بهترین دانشگاه های دنیا هستند. تحصیل در بیشتر دانشگاه‌های دولتی آلمان نیز با شهریه ای رایگان همراه است و دانشجویان تنها باید هزینه‌های خدماتی هر ترم را پرداخت کنند (۵۰ تا ۳۰۰ یورو). در برخی از ایالت‌های آلمان نیز اگر مدت زمان تحصیل از چهار ترم تجاوز کند، دانشجو باید مبلغ ۵۰۰ تا ۸۰۰ یورو را به ازای هر ترم اضافی پرداخت کند.

انواع دانشگاه در آلمان

سیستم آموزش عالی آلمان، موسسات را به دو دسته تقسیم کرده است:

 • دانشگاه (Universität) : موسساتی هستند که اجازه اعطای مدرک دکتری را دارند و بر امور پژوهشی بیشتر تمرکز دارند.
 • دانشگاه علمی کاربردی (Fachhochschule) : بیشتر بر دروس عملی و بازار کار دانشجویان تمرکز دارند.

مقطع کارشناسی

برای تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان، داشتن مدرک دیپلم ضروری و پیش نیاز محسوب می شود. برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان داشتن پذیرش از دانشگاه های آلمان مورد نیاز است. آلمان دارای بهترین دانشگاه های جهان می باشد و سطح علمی دانشگاه های این کشور بسیار بالاست و همین موضوع یکی از دلایل علاقه شدید دانشجویان بین المللی برای تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی آلمان می باشد. در حال حاضر 35 درصد تعداد دانشجویان آلمانی را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. آلمان به گپ تحصیلی حساس است و برای تحصیل در این کشور می بایست گپ تحصیلی ترجیحاً کمتر از 5 سال باشد. همچنین اگر قصد تحصیل رایگان در آۀمان را دارید می بایست مدرک زبان آلمانی در سطح b1 داشته باشید تا بتوانید وارد دانشگاه های این کشور شوید. تحصیل دوره لیسانس در کشور آلمان 4 ساله است و دانشجو 40 ساعت در هفته اجازه کار دانشجویی خواهد داشت.
البته تحصیل رایگان در آلمان به این منظور نمی باشد که تحصیل دانشجو به صورت کاملاً رایگان باشد و دانشگاه های رایگان آلمان سالیانه مبلغی در حدود حدود 700 تا 800 یورو از دانشجو جهت هزینه های ثبت نام اخذ می نمایند. برای ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع لیسانس در کشور آلمان، فرد متقاضی می بایست مدرک آیلتس با نمره 6 را اخذ کند. شهریه دانشگاه های خصوصی آلمان سالیانه بین 12 الی 13 هزار تا 20 هزار یورو بسته به رشته و شهر و دانشگاه متغیر هستند. یکی از مهم ترین مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای دانشجویی آلمان، ارائه نامه تمکن بانکی است که این نامه تمکن نشان دهنده این موضوع می باشد که دانشجو هزینه های تحصیل و زندگی یک سال اول خود را می تواند تامین نماید. این هزینه ها توسط دولت آلمان برای یک فرد حدودا ماهیانه 750 یورو تخمین زده شده است.

مقطع کارشناسی ارشد

افرادی که دارای مدرک تحصیلی لیسانس هستند و قصد ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آلمان را دارند می بایست بدانند که دانشگاه های آلمان دارندگان مدارک دانشگاه های سراسری و آزاد را به دانشگاه های پیام نور و علمی و کاربردی و غیر انتفاعی ترجیح می دهند و اولویت پذیرش را برای گروه اول در نظر می گیرند. تحصیل در دوره فوق لیسانس در آلمان بین 1 تا 2 سال طول می کشد و در رشته ها و گرایش های متنوعی امکان پذیر خواهد بود. متقاضیان تحصیل در آلمان در مقطع فوق لیسانس می بایست اعتبار مدارک مقطع لیسانس خود را در قبل از اخذ پذیرش در سازمانی به نام Akademisches Auslandsamt بررسی نمایند تا آن را در صورت تایید، برابر با مدرک لیسانس در آلمان در نظر بگیرند. دانش زبان آلمانی یا انگلیسی مطلوب، یکی از نیازمندی های تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آلمان است.

مقطع دکتری 

تحصیل در مقطع دکتری در آلمان و اخذ پذیرش از دانشگاه های ارائه دهنده آن کار ساده ای نیست. متقاضیان تحصیل دکتری در آلمان می بایست در صورت داشتن رزومه علمی قوی، سطح زبان بالا، سابقه امور علمی و پژوهشی، مقالات بین المللی، توصیه نامه و سن مناسب یک استاد راهنما را در یکی از دانشگاه های آلمان پیدا نموده و پس از تایید توسط استاد راهنما، از آن دانشگاه تحصیل تحصیلی اخذ نمایند و با داشتن آن برای اخذ ویزای تصحیلی آلمان اقدام نمایند. مدت زمان تحیصل در مقطع دکتری درآلمان 4 سال می باشد.

دانشگاه های برتر آلمان:

 • دانشگاه فنی مونیخ
 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ
 • دانشگاه روبرت کارلز هایدلبرگ
 • دانشگاه فنی KIT
 • دانشگاه هامبولت برلین
 • دانشگاه فنی آخن

بورسیه های تحصیلی آلمان:

آلمان نه تنها ارزانترین و دانشجویی ترین کشور اروپا برای تحصیل است بلکه در سطح بین المللی هم دارای اعتباری ویژه ای است. آلمان که مهد برخی از بهترین دانشگاه های جهان است، بعضی از دوره های درسی خود به ویژه در مقطع فوق لیسانس را به زبان انگلیسی ارائه می‌کند. سالانه تعدادی بورسیه تحصیلی و کمک هزینه های تحصیلی در بعضی از دانشگاه های آلمان تحت شرایط خاصی به دانشجویان ارائه می‌شوند. حدود ۹۰ درصد دانشگاه های دولتی آلمان در بورس تحصیلی کشور آلمان شرکت دارند. در سال ۲۰۱۸ به تنهایی ۲۷۲۰۰ بورس تحصیلی توسط کشور آلمان حمایت شده است. 

یکی از راههای دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه های آلمان گرفتن فاند یا همان بورسیه تحصیلی به صورت مستقیم از اساتید دانشگاه ها است. همچنین سازمان های غیر دولتی و دولتی مختلفی در آلمان از جمله موسسه دولتی تبادلات آکادمیک آلمان (DAAD) به دانشجویان تحت شرایطی کمک هزینه مالی اعطا می‌کند.

اخذ ویزای تحصیلی آلمان:

ویزای تحصیلی در کشور آلمان در سطوح مختلف تحصیلی صادر می‌گردد. اولین قدم برای اخذ ویزای تحصیلی در آلمان رزرو وقت ویزای تحصیلی آلمان فقط به صورت آنلاین و از طریق سایت سفارت آلمان است.

از مهمترین شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان دریافت نامه پذیرش از دانشگاه های آلمان است. شما با ویزای تحصیلی آلمان می‌توانید به صورت تمام وقت در آلمان تحصیل کنید. گرفتن پذیرش از یک کالج و یا دانشگاه قدم دوم برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان می‌باشد. منظور از کالج، نهاد های دولتی وابسته به دانشگاه است که وظیفه آموزش زبان آلمانی و دروس پایه مرتبط با رشته ای را دارند که در آینده در دانشگاه  قرار است بخوانیم. در واقع منظور آموزشگاه‌ها و مدارس زبان آلمانی نیستند زیرا اگر شما صرفا قصد یادگیری زبان آلمانی را از ابتدا در آلمان داشته باشید و مستقیم از ایران درخواست می‌دهید، سفارت آلمان به شما ویزای تحصیلی آلمان را نمی‌دهد. 

اما داشتن نامه پذیرش از یک دانشگاه به منزله اجازه تحصیل در آلمان نیست، بلکه پس از آن دانشجو باید برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان اقدام نماید و تمامی شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان را داشته باشد. شرایط ویزای تحصیلی آلمان به صورت کامل در این صفحه آورده شده است.

دانشجویانی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هستند، باید برای تحصیل در آلمان از طریق سفارتخانه های آلمان در کشور خود، جهت اخذ ویزای تحصیلی آلمان اقدام نمایند. توجه به این نکته ضروری است که با سایر ویزاها مانند ویزای توریستی آلمان، اجازه تحصیل به شما داده نمی‌شود و همچنین ویزای توریستی و ویزای شنگن قابل تبدیل به ویزای تحصیلی نیست.

بعد از اینکه نسبت به رزرو وقت مصاحبه در سفارت آلمان در تهران واقع در خیابان فردوسی اقدام نمایید، باید برای تحصیل در آلمان از یک کالج یا دانشگاه آلمانی، پذیرش بگیرید. گرفتن وقت سفارت آلمان یکی از کارهایی است که باید با دقت و برنامه ریزی قبلی انجام شود، زیرا تعداد متقاضیان ایرانی ویزای تحصیلی آلمان بسیار زیاد است و شما باید بر اساس نکات زیر، در یک زمان بندی صحیح، نسبت به رزرو وقت سفارت آلمان اقدام نمایید:

 • تاریخ شروع کلاس هایتان در آلمان
 • در نظر گرفتن ۸ هفته از روز مصاحبه تا روز دریافت روادید تحصیلی آلمان

ویزای دانشجویی آلمان در ابتدا ۳ ماه اعتبار دارد که متقاضی پس از ورود به خاک آلمان باید با مراجعه به اداره امور اتباع خارجه (Ausländerbehörde) شهر خود نسبت به تمدید ۱ الی ۲ ساله ویزای تحصیلی آلمان خود اقدام کند.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان:

 • پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماه و دو کپی از آن
 • پذیرش تحصیلی
 • گواهی پایان دوره سه سال متوسطه (به همراه ترجمه)
 • گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی (به همراه ترجمه)
 • گواهی پایان دوره کارشناسی و یا کارشناسی ارشد (به همراه ترجمه)
 • فرم پر شده درخواست ویزا
 • عکس رنگی پاسپورتی
 • شناسنامه و دو کپی از آن
 • گواهی پشتیبانی مالی: این گواهی به دو صورت قابل ارائه است. ارائه گواهی تمکن مالی به ارزش ۱۰.۲۳۶ یورو و یا ارائه گواهی ضمانت و پشتیبانی توسط یکی از وابستگان متقاضی که ساکن آلمان است.
 • مدارک سوابق شغلی
 • مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی
 • هزینه صدور روادید تحصیل در آلمان (۷۵ یورو)
 • انگیزه نامه
 • زندگی نامه

مزایای تحصیل در آلمان:

 • رایگان بودن تحصیل در داشنگاه های دولتی آلمان
 • معتبر بودن مدارک دانشگاه های آلمان در سطح جهان
 • کیفیت عالی دانشگاه های آلمان
 • سیستم آموزشی عملگرا در آلمان

سوالات متداول:

 • چگونه ویزای تحصیلی آلمان بگیریم؟
  اگر قصد تحصیل در آلمان را دارید می بایست برای ویزای تحصیلی این کشور اقدام بفرمایید. اخذ ویزای تحصیلی آلمان برای مدارس و دانشگاه ها امکان پذیر می باشد. شما با پر کردن فرم درخواست مصاحبه و ارائه مدارکی خاص می توانید ویزای تحصیلی آلمان را دریافت نمایید.
 • ویزای تحصیلی آلمان چقدر طول می کشه؟
  مدت زمان ویزای تحصیلی آلمان بسته به مقطع تحصیلی و برخی شرایط مختلف متفاوت می باشد. مدت زمان اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان می تواند ۲ ماه تا حتی ۲ سال نیز به طول بیانجامد.
 • آیا برای تحصیل در آلمان محدودیت سنی وجود دارد؟
  تحصیل در دانشگاه های آلمان محدودیت سنی ندارد اما باید توجه نمایید در صورتی که سن بالا بوده و گپ تحصیلی زیادی داشته باشید، شانس اخذ ویزای شما کاهش می یابد.
 • ضمانت مالی برای ویزای تحصیلی آلمان چقدر است؟
  تمکن مالی که متقاضی باید برای مهاجرت از طریق تحصیل نشان دهد معادل ۱۰٫۲۳۶ یورو برای یک سال تحصیل می باشد.
 • آیا امکان اخذ ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان وجود دارد؟
  امکان تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان نیز وجود دارد و متقاضیان می توانند در صورت داشتن سطح زبان مناسب بدون مدرک زبان هم در این کشور تحصیل کنند اما در نظر داشته باشید که این موضوع می تواند در مدت زمان اخذ ویزای شما نیز تاثیر گذار باشد.
 • آیا شرط معدل برای تحصیل در آلمان وجود دارد؟
  هر کدام از دانشگاه های آلمان برای تحصیل در این کشور معدل خاصی را مد نظر دارند و فرد در صورتی که معدلش بالای آن مقدار باشد می تواند در آلمان تحصیل نماید.
 • آیا تحصیل در آلمان با معدل پایین امکان پذیر است؟
  برای تحصیل در آلمان با معدل پایین می بایست دانشگاه هایی را پیدا کنید که معدل شما را قبول نمایند و به شما پذیرش بدهند. اگر معدل شما بسیار پایین باشد، شانستان نیز اندک است.
 • شرایط ویزای تحصیلی آلمان برای متأهلین چگونه است؟
  افراد متاهل می توانند پس از اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان، همسر و حتی فرزندان زیر ۱۸ سال خود را نیز به عنوان همراه با خود ببرند.
 • آیا اخذ ویزای تحصیلی آلمان بصورت تضمینی حقیقت دارد یا کلاهبرداری است؟
  اخذ ویزای تحصیلی آلمان به صورت تضمینی امکان پذیر نیست زیرا در زمینه مهاجرت تضمینی وجود ندارد اما بهره گیری از تجربیات وکیل معتبر می تواند در زمینه امر مهاجرت شان ویزای شما را افزایش دهد.