ویزای تحصیلی انگلستان

تحصیل در انگلستان  از جمله مباحثی است که در حوزه مهاجرت های تحصیلی متقاضیان زیادی دارد چرا که انگلیس یکی از کشورهای خوب اروپایی می باشد و از لحاظ علمی و آموزشی هم در سطح خوبی قرار دارد.

امروزه برای تعداد بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان، دارا بودن شرایط تحصیل در انگلیس، به یکی از دغدغه های بزرگ تبدیل شده است.

پیش دبستانی 

آموزش پيش دبستاني در كشور انگلستان در مهدهاي كودك و مدارس آمادگي به كودكان رده هاي سني 4-2 سال ارائه مي گردد.با وجودي كه آموزش كودكان انگليسي تا سن 5 سالگي اجباري نمي باشد، با اين حال بالغ بر 96 درصد از كودكان رده هاي سني 4 سال و بالاتر در مراكز آموزشي پيش دبستاني ثبت نام مي نمايند.

دبستان

گذراندنِ دبستان نخستین گامِ آموزش رسمی است که در کشورهای گوناگون دورهٔ آن ۵ یا ۶ تا ۱۱ سال است. دبستان‌ها در بعضی از کشورها مدرسه است و آموزش‌های پیش دبستانی یا دبیرستان ممکن است در آن انجام گیرد.هر سال تحصیلی دبستان یک مرحله (صف ، کلاس) شمرده می‌شود که درجهٔ دانش آموز را با عدد ترتیبی روشن می‌کند. در کلاسِ اوّل ، توانایی خواندن و نوشتن آموزش داده می‌شود و در کلاس‌های بعدی متون بیشتر و آشنایی با مقدّمات علوم درس داده می‌شود تا دانش آموز به دبیرستان یا راهنمایی راه پیدا کند.

دبیرستان

دوره gcse در انگلستان تقریبا دوره ای است معادل دوران دبیرستان در ایران که دانش آموزان در این دوره دروسی را میگذرانند که پیش نیازی است برای ورود به دانشگاه های انگلستان .افرادی که در دوره gcse  انگلستان تحصیل میکنند میتوانند پس از آن وارد دوره های alevel  و foundation  شوند که این دوره ها تقریبا معادل پیش دانشگاهی در ایران میباشد که البته  سیستم آموزشی در انگلستان به این صورت میباشد که معمولا  کورس alevel  برای افراد میباشد که تمایل دارند در رشته ی پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی و … در کشور انگلستان تحصیل کنند و همچنین  foundation  برای افرادی میباشد که تمایل دارند در رشته هایی غیر از رشته های بالا تحصیل کنند.

دانشگاهای برتر انگلستان

 انگلستان  دومین کشور مورد توجه دانشجویان  بعد از ایالات متحده آمریکا میباشد.دانشگاهای این کشور برنامه های گسترده و متمرکزی ارائه می کنند که امکان اتمام مقطع کارشناسی ارشد طی یکسال را فراهم می نماید که باعث شده دانشجویان زیادی برای گذراندن مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاهای انگلستان حضور یابند.

نظامهای رتبه بندی دانشگاهی مانند QS  ،Shanghai،Times، هرساللیستی از بهترین دانشگاهای سراسر دنیا را بر اساس عوامل ویژه و مخصوص به خود منتشر می نمایند که در لیست زیر به  ۱۰ دانشگاه برتر انگلستان در سال ۲۰۱۹ م یپردازیم.

باتوجه به اینکه نمرات میانگین دو دانشگاه آکسفورد و کمبریج برابر می باشد با این حال به خاطر نمره بالاتر دانشگاه آکسفورد در رتبه بندیQS  جایگاه اول به این دانشگاه اختصاص داده شده است.

رتبهنام دانشگاهرتبه بندی QSرتبه بندی

Shanghai

رتبه  بندی

Times

1University of Oxford471
2University of  Cambridge732
3University College London81714
4Imperial College London9249
5University of Edinburgh203229
6University of Manchester273457
7King’s College London335638
8University of Bristol497478
9The London School of

 Economics and Political

 Science(LSE)

44151-20026
10University of Warwick62101-15079

ویزای تحصیلی انگلستان

رشته های تحصیلی محبوب در انگلستان

مدیریت مالی و حسابداری، معماری، هنر و طراحی،علوم زیستی، بازرگانی،علوم کامپیوتر،اقتصاد،مهندسی،علوم پزشکی، پزشکی، پرستاری، مد طراحی، دوره های زبان انگلیسی، روابط بین المللی، حقوق، بازاریابی، علوم سیاست، روانشناسی

 

تحصیل در مقطع کارشناسی انگلستان

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های انگلستان در مقطع کارشناسی، ارائه آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات سال آخر دبیرستان  در کنار مدارک شخصی الزامی است.

متقاضیان برای ورود به دوره های کارشناسی ،اگر دارای مدرک زیر دیپلم باشند، باید امتحان GCSE را گذرانده و حداقل امتیاز C  را در این آزمون بدست آورند اما برای کسانی که مدرک دیپلم خود را دریافت کردند، می توانند از GCSE گذر کرده و تنها در آزمون A-Level  شرکت نمایند. مدت زمان تحصیل در این مقطع بین 3 تا 4 سال بوده و مدرک زبان مورد نیاز آن آیلتس 6 تا 6.5 می باشد.

مهم ترین رشته های قابل تحصیل در این مقطع شامل موارد زیر هستند: انسان شناسی و باستان شناسی، تاریخ، علوم کامپیوتر،حقوق،موسیقی و هنر، فلسفه، ریاضیات، علوم اجتماعی،زبان انگلیسی،بازرگانی،پزشکی و پیش پزشکی،مهندسی، علوم طبیعی، علوم دینی

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در انگلیس در مقطع کارشناسی ارشد به دو گونه پیوسته و ناپیوسته امکان پذیر است. طول این دوره در بخش پیوسته 3 ساله و ناپیوسته 1 ساله بوده و مدارک قابل اعطا در این دوره کارشناسی ارشد تجارت(MBA)، کارشناسی ارشد فنی (MSc) و کارشناسی ارشد (MA) نام دارند.

برای ادامه تحصیل در انگلستان در یکی از رشته های مدیریتی مانند MBA، متقاضی باید آزمون GMAT، را بگذرانید و همچنین برای شرکت در برخی از رشته های کارشناسی ارشد انگلستان مانند MBA، شما نیازمند دو تا سه سال سابقه کاری میباشد. مهم ترین رشته های قابل تحصیل در این مقطع شامل موارد زیر هستند:

مردم شناسی،علوم پزشکی،زبان انگلیسی،حقوق،علوم دینی،هنر،علوم طبیعی،علوم اجتماعی

تحصیل در مقطع دکتری

 تحصیل در انگلیس در مقطع دکتری دارای پیش نیازهایی است که شامل پیشینه تحصیلی قوی، مدرک زبان با نمره بالا و داشتن استاد راهنماست. استاد راهنما یا سوپروایزر پس از مکاتبه شما با وی و تایید شما، برایتان پذیرش تحصیلی آن دانشگاه را صادر می نماید. تحصل دکتری در انگلیس به دو صورت نظری-تحقیقاتی و پژوهشی امکان پذیر است که 3 سال نیز به طول خواهد انجامید. مدرک زبان مورد نیاز جهت تحصیل رد این دوره آیلتس 7 به بالا خواهد بود.

بورسیه تحصیلی در انگلستان

کشور انگلستان نیز مانند بسیاری از کشورها بورسیه‌های تحصیلی فراوانی برای دانشجویان بین‌المللی که می‌خواهند در آن جا تحصیل کنند، ارائه می‌کند. بورسیه تحصیلی نوعی حمایت مالی یک ارگان مانند دانشگاه یا حتی دولت از دانشجویانی است که شرایط مالی لازم برای تحصیل در دانشگاه مد نظرشان را ندارند. بورسیه‌های تحصیلی به متقاضیان تحصیل در مقاطع مختلف از جمله دبیرستان، کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شود. بورسیه‌های تحصیلی انواع مختلفی دارند که براساس سیاست‌های تعیین شده توسط موسسه، دانشگاه و به ویژه دولت اعطاکننده تعیین می‌شوند. از شرایط بورسیه تحصیلی می‌توان به تمکن مالی، شایستگی‌های علمی، توانایی‌ و دانش زبان انگلیسی، پیش‌زمینه‌های تحصیلی، انگیزه‌های تحصیلی و اهداف شغلی متقاضی اشاره کرد. هر یک از این معیارهای مهم برای دریافت بورسیه تحصیلی، توسط نهادهای مختلف ارگان یا دانشگاه مربوطه بررسی و پذیرش یا عدم پذیرش اعلام می‌گردد. البته باید به یاد داشت که امکان دارد شرایط و انواع بورسیه‌های تحصیلی تغییر کند.

شرایط بورسیه تحصیلی در انگلستان به نوع بورسیه بستگی دارد.هیچ قاعده کلی در مورد اینکه آیا شما واجد شرایط یک بورس تحصیلی در انگلستان هستید یا خیر وجود ندارد. همه بورسیه‌های تحصیلی شرایط خود را دارند، برخی خواستار یک امتیاز خاص هستند و برخی بورسیه‌ها فقط مختص یک سری کشورها است. باید تحقیق کنید و ببینید آیا واجد شرایط بورس تحصیلی هستید یا خیر. ولی می‌توان به برخی از شرایط عمومی بورسیه انگلستان اشاره کرد. براساس یکی از این شرایط، متقاضی بایستی حتماً درخواست خود را به یکی از مراکز  پذیرش دانشجو در انگلستان تسلیم کند، در غیر این صورت ترتیب اثر داده نمی‌شود. همچنین متقاضیان بورسیه تحصیلی انگلستان باید تسلط خود به زبان انگلیسی را اثبات کنند. آزمون‌های IELTS، TOEFL و PTE به همین منظور هستند. البته باید توجه داشت که نمره و امتیاز هر آزمون نسبت به هر دانشگاه یا بورسیه متغیر است. از دیگر شرایط اخذ بورسیه سقف مالی است که سقف آن به نسبت هر بورسیه تغییر می‌کند. محدوده سنی نیز یکی از شرایط بورسیه تحصیلی در انگلستان است که بازه‌های سنی مختلف برای مقاطع تحصیلی مختلف متفاوت است.مثلاً برخی از بورسیه‌ها فقط برای افراد تا 25 سال تعریف شده‌اند. در کل متقاضی بورسیه دانشگاه‌های انگلستان بایستی شایستگی و قابلیت‌های تحصیلی خود را به اثبات برساند. یکی از مواردی که شانس شما را برای دریافت بورسیه افزایش می‌دهد انگیزه‌نامه است. این نامه قرار است، مسئولین اعطای بورسیه تحصیلی را مجاب کند که شما گزینه مناسبی هستید. یکی دیگر از مواردی که به اخذ بورسیه در کشور انگلستان کمک می‌کند، تضمین بازگشت به کشور خود پس از گذراندن دوره است.

بورسیه‌ تحصیلی در انگلستان به دو دسته کلی دانشگاهی و دولتی تقسیم می‌شود که بورسیه تحصیلی دانشگاهی توسط دانشگاه‌های انگلیس و بورسیه تحصیلی دولتی توسط دولت انگلستان در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

بورسیه‌های تحصیلی دولتی در انگلستان:

1ـبورسیه «Chevening»

2-بورسیه کشورهای مشترک‌المنافع «Commonwealth country»

انواع بورسیه‌های تحصیلی دانشگاهی در انگلستان:

1-بورسیه Gates Cambridge

2ـبورسیه Rhodes House

3ـمجموعه بورسیه‌هایEdinburgh Global Research

4ـبورسیه بین المللی دانشگاه Sussex

5ـبورسیهUK

Cardiff University 6_ 

7ـبورسیه‌های تحصیلی در دانشگاه Westminster

8ـبورس MBA دانشگاه Brunel

کار دانشجویی در انگلستان

طبق قانون دانشجویان بین المللی که مشغول به تحصیل در دانشگاه هستند ،اجازه کاره پاره  وقت در انگلیس خواهند داشت  اما دانش آموزانی که در کالج و مدرسه مشغول به تحصیل هستند و سن آنها زیر ۱۶ سال است اجازه کار نخواهند داشت.

انشجویان بین المللی دارای ویزای تحصیلی انگلستان دوره های کارشناسی و بالاتر می توانند تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. دانشگاه ها توصیه می کنند اگر فرد یک دانشجوی تمام وقت در مقطع کارشناسی باشد، بیش از ۱۵ ساعت در هفته و همچنین یک دانشجوی تمام وقت مقطع تحصیلات تکمیلی بیش از ۶ ساعت در هفته کار نکند. برای دانشجویان اتحادیه اروپا هیچ محدودیت زمانی برای کار در زمان تحصیل وجود ندارد .حداقل حقوق در انگلستان ساعتی ۷ پوند می باشد.

ویزای همراه 

درخصوص دریافت ویزای همراه انگلستان باید عنوان کنیم کلیه اشخاصی که جهت ادامه تحصیل در دانشگاه­ های کشور انگلستان اقدام می­کنند می­توانند اعضای خانواده خود را به­ عنوان همراه وارد کشور انگلستان نمایند. درخصوص همراه متقاضی باید بگوییم همسر و یا شریک زندگی فرد و یا نامزد و شریک زندگی هم‌جنس متقاضی می­تواند به‌عنوان همراه جهت دریافت ویزای همراه دانشجو انگلستان اقدام نموده و در کنار متقاضی اصلی در کشور انگلستان اقامت داشته باشد.

در خصوص اخذ ویزا باید گفت کلیه افرادی که به­ عنوان اعضای درجه یک خانواده متقاضی و یا فرزندان کمتر از ۲۱ سال هستند می­توانند ویزای همراه انگلستان را دریافت کنند.

هزینه تحصیل در انگلستان

هزینه تحصیل در انگلستان از گران قیمت ترین هزینه های تحصیل میان دیگر کشورها می باشد،به این علت که دانشگاهای انگلستان از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار بوده و استادان مهم و نامداری در حال تدریس در این دانشگاه ها هستند.

طبق گفته اتحادیه بین المللی بریتانیا میانگین هزینه زندگی در خارج لندن برای دانشجویان سالی 12056 پوند تخمین زده می شود. اغلب دانشجویان حدودا 150پوند در ماه صرف خرید مواد غذایی کرده که این مقدار در هرسال تحصیلی (9 ماه) به 1350 پوند می رسد.

اما هزینه زندگی در داخل لندن تا 15180 پوند افزایش می یابد.بیشترین اختلاف میان هزینه های زندگی در لندن با سایر شهرهای انگلستان در میزان اجاره است. دانشگاه کالج لندن هزینه اقامت در لندن را 8034 پوند برای هر سال تحصیلی اعلام کرد. البته دانشجویان می توانند با پیدا کردن هم اتاقی و یا استفاده از خوابگاه های مخصوص دانشگاه، این هزینه را کاهش دهند.

در مجموع هزینه زندگی در انگلستان برای دانشجویان خارجی حدود 25000دلار – 17000 دلار است و دانشجویان خارجی ماهیانه باید رقمی در حدود 1.600 دلار – 1.300 دلار باید هزینه کنند.

موقعیت کار بعد از تحصیل 

 برای کار در انگلیس شما باید بتوانید قبل از اتمام دوره خود کار مورد نظر را بیابید در غیر این صورت درخواست تمدید خود را به Home Office ارائه نمایید تا در صورت تایید برای 12 ماه اجازه ماندن به شما داده شود. در صورتی که دوره تحصیلی خود را به اتمام رسانده باشید و کارفرمایی بیابید می توانید اقامت خود را تمدید کنید و یا اگر خواهان کارآفرینی هستید بدون سرمایه گذار این اجازه به شما داده می شود. در ادامه به بررسی نرخ بیکاری در کشور انگلیس خواهیم پرداخت. بر اساس نمودار زیر نرخ بیکاری زیر 4 درصد نشان دهنده ثبات اقتصادی در این کشور می باشد.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی انگلستان 

فرم مخصوص برای درخواست ویزای تحصیلی انگلستان

گذرنامه معتبر

عکس پاسپورتی

نامه پذیرش از دانشگاه

اعلام محل سکونت

برای بالای 18 سال ارائه مدرک زبان مطابق با دوره تحصیلی الزامی است و زیر ۱۸ سال در حد ابتدایی باید به زبان انگلیسی صحبت کنند.

پرداخت هزینه بررسی ویزای تحصیلی معادل 335 پوند

اثر انگشت

مزایای تحصیل در انگلستان

1ـ مدرک معتبر و شناخته شده

2ـ بعد از اتمام تحصیل بهترین شغل با بهترین درآمد را داشته باشید.

3-کیفیت بالای آموزشی و برجسته تحصیل

4ـدارای ۳۷ هزار رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی

5ـ نسبت به کشورهایی مثل آمریکا هزینه تحصیل وزندگی به صرفه تر است.

6ـ بهترین مکان برای تقویت زبان انگلیسی

7ـ 18 درصد بهترین دانشگاه های دنیا در انگلستان است. 16 درصد مقالات و تحقیقات مهم دنیا از این کشور است

معایب تحصیل در انگلستان

1ـسخت بودن امرار و معاش در این کشور

2ـ هزینه زندگی در انگلستان در مقایسه با سایر کشورها تا حدودی گران می باشد.

سوالات متداول 

آیا ایرانیان می توانند در مدارس انگلستان به صورت رایگان تحصیل کنند؟

خیر. دانش آموزان بین المللی باید برای تحصیل در مدارس انگلستان شهریه بپردازند.

آیا تحصیل در انگلستان رایگان است؟

خیر. برای تحصیل در دانشگاه های انگلستان باید شهریه بپردازید مگر اینکه بورسیه تحصیلی دریافت کرده باشید.

آیا بدون مدرک زبان می توان در انگلستان تحصیل کرد؟

برای اینکه شانس دریافت ویزا پایین نیاید، توصیه می شود حتما مدرک زبان ارائه دهید.

شهریه مدارس انگلستان چه میزان است؟

شهریه مدارس انگلستان بین 17 تا 40 هزار پوند که هزینه خوابگاه و خورد و خوراک را نیز شامل می شود.

آیا می توان از دانشگاه های انگلستان بورسیه تحصیلی گرفت؟

بورسیه تحصیلی معمولاً در مقطع دکترا اعطا می شود و شما باید رزومه ای قوی شامل مدرک زبان با نمره بالا، مقالات چاپ شده در مجلات علمی بین المللی، معدل بالا و … ارائه دهید.

از چه سنی می توان در مدارس انگلستان تحصیل کرد؟

از سن 5 سالگی می توان برای تحصیل در مدارس انگلستان اقدام کرد.

آیا به والدین دانش آموزانی که در انگلستان تحصیل می کنند نیز اقامت داده می شود؟

این امکان وجود دارد که والدین از طریق ویزای توریستی به انگلستان سفر کنند.

آیا پس از پایان تحصیل می توان در انگلستان کار کرد؟

پس از فارغ التحصیلی به شما فرصت داده می شود تا در کشور انگلستان به جستجوی کار بپردازید. در صورتی که در شغلی مناسب استخدام شوید می توانید اقامت خود را به نوع کاری تغییر دهید.