سرمایه گذاری در ترکیه در یک نگاه

در حال حاضر ترکیه از اقتصاد خیلی خوبی برخوردار است رشد اقتصادی و شاخص های اقتصادی در این کشور و رشد خیلی خوبی داشته است. کشور ترکیه با کشورهایی چون  ایران، ارمنستان ،گرجستان، عراق، سوریه و لبنان دارای مرز مشترک خاکی می باشد. یکی از مزیت ‌های کشور ترکیه از نظر سرمایه گذاری، موقعیت مرکزی آن در شاه راه های ارتباطی با اروپا، آسیا، خاورمیانه و آفریقای شمالی، می باشد؛ همین موقعیت جغرافیایی ایده‌ آل، باعث شده سرمایه گذاران بسیاری این کشور را برای اهداف تجاری خود انتخاب کنند. علاوه بر این، سالانه بیش از 28 میلیون نفر گردشگر به ترکیه سفر می‌ کنند که همین امر، صنعت گردشگریِ ترکیه را در رده ها یکی از بزرگترین صنعت‌ های گردشگری دنیا قرار داده است. همه این عوامل باعث شده طی چند سال اخیر، جایگاه اقتصادی ترکیه رشد چشمگیر و قابل توجهی داشته باشد.روش های سرمایه گذاری ترکیه شامل:خرید ملک در ترکیه،سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خدمات بانکی،خرید سهام،خرید اوراق قرضه دولتی،سرمایه گذاری در شرکت های املاک،سرمایه گذاری  از طریق ثبت شرکت

شرایط سرمایه گذاری از طریق خرید ملک

شرایط خرید ملک

خرید ملک در ترکیه در سال 2020 برای اتباع خارجی سال پنجم خود را سپری می کند، افراد با خرید خانه و یا مستغلات به ارزش مجموعا 250 هزار دلار می توانند برای خود و خانواده خود اقامت ترکیه را بگیرند، بدین صورت که شما با خرید ملک در ترکیه هم سرمایه گذاری سودآوری در بستری امن کرده اید و هم برای خانواده خود آینده جدیدی را خریده اید.

البته این تنها راه ممکن نیست، شما همچنین می توانید با خرید ملک در ترکیه به ارزش 650 هزار لیر و یا بیشتر سه سال اقامت ترکیه برای خود و خانواده خود دریافت کنید که با تمدید پنج ساله این اقامت به راحتی می توانید تابعیت دائم ترکیه را اخذ کنید، نکته ای که باید در نظر داشته باشید که در این پنج سال فقط یک سال اجازه زندگی در خارج از ترکیه را دارید در غیر اینصورت این قانون شامل حال شما نمی شود.

آیا با اجاره ملک در ترکیه می توان اقامت گرفت؟

افرادی که اقدام به اجاره ملک در ترکیه می کنند باید بدانند که به آنها اقامت توریستی یک ساله اعطا می شود بدین معنا که با این نوع اقامت شما حق تحصیل و یا کار ندارید و برای این دو کار باید نوع اقامت خود را تغییر دهید، همچنین در گذشته شما می توانستید با تمدید سالانه به مدت پنج سال اقامت توریستی خود اخذ اقامت ترکیه کنید اما با توجه به قوانین جدید خرید ملک در ترکیه 2020 این امکان دیگر وجود ندارد و شما تنها یک سال اقامت توریستی ترکیه دریافت می کنید و قابل تمدید نیست مگر آنکه از آخرین روز اقامت توریستی شما یک سال گذشته باشد.

حداقل پولی که برای خرید ملک در ترکیه احتیاج داریم؟

باید در نظر داشت که قیمت ملک در ترکیه به پول ما، بستگی به ارزش تومان نسبت به لیر دارد اما اگر هر لیر را 2200 تا 2500 در نظر بگیریم، بنابراین برای خرید ملک در ترکیه که 150 هزار لیری باشد به 330 تا 375 میلیون تومان احتیاج دارید.

نکته حائز اهمیت آن است که شما برای خرید یک خانه بسیار معمولی و ساده در تهران به حداقل 750 میلیون تومان احتیاج دارید و در هیچ کجای تهران خانه ای مناسب از این مبلغ کمتر پیدا نمی کنید و با این میزان سرمایه می توانید اقدام به خرید ملک ترکیه کنید و آینده ای ویژه ای را برای خود و خانواده خود رقم بزنید.

سرمایه گذاری در ترکیه

محدودیت های خرید ملک در ترکیه

هر یک از اتباع خارجی در ترکیه می توانند تنها تا مرز ۳۰ هکتار از اراضی جمهوری ترکیه را خریداری نمایند.

هیچ کدام از اتباع خارجی نمی توانند اراضی که در مناطق نظامی و امنیتی در جمهوری ترکیه واقع شده است را خریداری نمایند.

اتباع خارجی فقط می توانند تا ۱۰٪ از ارضی و املاک هر ناحیه و یا شهر را خریداری کنند.

اتباع خارجی نیز می توانند برای خرید ملک در ترکیه درخواست خرید اعتباری از موسسات مالی و یا بانک ها را داشته باشند و هیچ گونه محدودیتی در این زمینه وجود ندارند.

مدارک مورد نیاز برای خرید ملک در ترکیه

گذرنامه

گرفتن کد مالیاتی محلی

 افتتاح حساب بانکی در یکی از بانک های ترکیه با توجه به کد مالیاتی

مدارک محل سکونت خود در کشور خودتان(مثل قبض برق)

 دو قطعه عکس ۴*۳

هزینه خرید ملک در ترکیه

باید بدانید که به غیر از هزینه خرید ملک در ترکیه هزینه های دیگری هم باید بپردازید که این قبیل هزینه ها در کشور ایران هم وجود دارد و اجتناب ناپذیر است، این هزینه ها به قرار زیر است:

محضری کردن کپی هر پاسپورت: ۲۰۰ لیر

هزینه انتقال سند: ۲ الی ۳ درصد مبلغ کل ملک خریداری شده

عوارض شهرداری: ۲ الی ۳ درصد مبلغ کل ملک خریداری شده

کمیسیون بنگاه: ۳ الی ۵ درصد مبلغ کل ملک خریداری شده

پول خاک: ۸۰ دلار + ۸۹ لیر به ازاء هر نفر

هزینه بیمه: ۳۰۰ الی ۸۰۰ لیر به ازاء هر نفر (با توجه به سن)

زندگی و خرید ملک در استانبول ترکیه

استانبول وسعتی هفت برابر تهران دارد و چهارمین شهر توریستی جهان می باشد. به دلیل توریستی بودن آن اقتصاد فوق العاده ای دارد. ضمنا به راحتی می توانید شغل را در کنار محل زندگی خود پیدا کنید، و همچنین شهر بسیار خوبی برای تفریح نیز می باشد. البته طبیعتا به همین میزان هم ملک در این شهر قیمت بالایی دارد. زندگی در آن یک نواخت نیست و جنگل ، دریا ، ساحل و غیره را دارد.

می توان گفت این شهر شبانه روزی است و شهری است که در هنگام شب نیز به اندازه روز زندگی در آن جریان دارد و می توانید هر زمان از شبانه روز یک رستوران با یک غذای عالی در آن پیدا کنید.

زندگی و خرید ملک در ازمیر ترکیه

ازمیر دارای مکان های تاریخی زیبایی است، شهری بسیار زیبا و همچنین مدرن که در ترکیه بخاطر مهمان نوازی و فرهنگ شان زبانزد هستند. ازمیر بعد از استانبول و آنکارا سومین شهر بزرگ ترکیه می باشد این در حالی است که ازمیر دومین شهر بعد از استانبول در ترکیه است که توجه بسیاری از اتباع خارجی که به دنبال اقامت در ترکیه و یا خرید ملک در ترکیه هستند را به خود جلب کرده است. ازمیر را می توان قطب صنعتی و کشاورزی و توریستی در غرب استانبول به شمار آورد. بر اساس نظرسنجی ها و آمارها ازمیر با دارا بودن استانداردهای بالا برای زندگی در سطح جهانی توانسته است نظر مخاطبان بسیاری را به خود جلب کند. از نظر آب و هوای معتدل ازمیر، طبیعت زیبا و بکر آن سبب شده است تا بسیاری از اتباع خارجی درصدد اقامت در این شهر باشند. ازمیر شهر خلوتی می باشد و شما دیگر نیازی نیست ساعت ها ترافیک  شلوغی به مانند استانبول را تحمل کنید.

با نگاهی به آمارها متوجه می شویم که سال گذشته بالغ بر ۸۰۰۰ ملک در ازمیر به اتباع کشورهای خارجی فروخته شده است. قیمت ملک در ازمیر به نسبت استانبول بسیار مناسب تر است مثلا در محله های متوسط به بالای ازمیر شما می توانید یک خانه ۱۰۰ متری را با مبلغی در حدود ۳۰۰ هزار لیر خریداری کنید البته برخی از منطقه های ازمیر بسیار پرطرفدار و گران قیمت هستند. البته در نظر داشته باشید که موراد متعددی می تواند بر قیمت ملک تاثیر داشته باشد.

زندگی و خرید ملک در آلانیا

آلانیا دومین شهر بزرگ استان آنتالیا است که شباهت زیادی به شهر نیس فرانسه دارد این شهر از حدود ۱۸ سال پیش و با ورود ایرلندیها و به دنبال ان اتباع کشورهای اسکاندیناوی و المان به سرعت توسعه پیدا کرده و به خاطر مناظر طبیعی و تاریخی شهرت جهانی پیدا کرده.

لازم به ذکر است که در ایران بعضی از افراد آلانیا را انالیا و یا انانیا تلفظ می کنند که اشتباه است.

الانیا نه تنها به خاطر ساحل ۷۰ کیلومتری و مراکز تفریحی در ترکیه شهرت دارد بلکه به خاطر سرمایه گذاری گسترده خارجیها در املاک آلانیا شهرت کسب کرده در سالهای اخیر افراد بسیاری از اتباع نروژ ، سوئد ، دانمارک ، المان اقدام به خرید آپارتمان در آلانیا و یا خرید ویلا در آلانیا نموده اند ، از دلایل عمده این سرمایه گذاری گسترده در املاک آلانیا ﴿ قیمت مناسب و ارزان آپارتمان ، ویلا در آلانیا وجود آپارتمان های لوکس در آلانیا و ویلا های لوکس در آلانیا با امکانات بسیار ، فاصله نزدیک به دریا و یا با دید دریا ﴾ و شهرهای کوچک اطراف ان مانند آوسالار، تورکلر، پایالر، کناکلی نسبت به شهرهای اروپا یی با شرایط مشابه و تنوع شرایط پرداخت و خرید به صورت اقساط و یا دریافت وام بانکی خرید ملک میباشد . وجود مراکز تفریحی متناسب با سلیقه اتباع این کشورها ، اب و هوای ساحلی بینظیر ، هزینه پایین زندگی حتی نسبت به شهر آنتالیا از دیگر مزایای خرید ملک در آلانیا میباشد.

شرایط زندگی و خرید ملک در آنتالیا

بیشتر افراد آنتالیا را به عنوان یک خانه برای تعطیلات و یا مکانی برای اقامت دائم انتخاب می کنند ، هر شخص شرایط خاص خود را برای خرید ملک در آنتالیا دارد ، بسیاری از افراد با وجود جستجوی زیاد نتوانستند خانه ای که مد نظرشان است را پیدا کنند به این دلیل که نمی دانند دقیقا چه می خواهند.

دوری از شلوغی و ترافیک شهر های بزرگ و آلودگی هوا ، استفاده از سیستم حمل نقل مدرن آنتالیا ، مراکز آموزشی بین المللی ، امنیت شهری بالا و وجود مراکز تفریحی مختلف در کنار ساحل زیبای شهر آنتالیا قسمت لذت بخش خرید یک آپارتمان و یا خرید یک ویلا در آنتالیا می باشد.

مزیت مهم خرید املاک در آنتالیا ، قیمت پایین ملک در این شهر نسبت به شهر های دیگر ترکیه و یا ایران می باشد

در ضمن شما فرصت خرید ملک هم به صورت اقساط از شرکت سازنده و هم خرید با وام بانکی را دارید.

شرایط سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت

چرا ثبت شرکت در ترکیه انجام بدهیم؟

این سوال برای ما ایرانیان می تواند جواب های متفاوت تری نسبت به باقی افراد داشته باشد. ترکیه کشوری است که در این سال ها رشد فوق العاده ای در زمینه های اقتصادی داشته است و می شود با اطمینان از ثبات سیاسی – اقتصادی این کشور دست به سرمایه گذاری در این کشور زد. در این کشور قوانین ثبت شرکت، شبیه قوانین ثبت شرکت در جمهوری اسلامی ایران است اما با چند اختلاف جزئی، همچنین برای ثبت شرکت در ترکیه شما احتیاج به داشتن اقامت این کشور ندارید.( البته با ثبت شرکت به شما اقامت یکساله اعطا می شود و بعد از پنج سال تمدید کردن این اقامت، به شما اقامت دائم داده می دهند )

مراحل ثبت شرکت در ترکیه

 1. مشخص کردن محل شرکت
 2. تنظیم اساسنامه شرکت
 3. دریافت فرم های ثبت شرکت در ترکیه
 4. گرفتن شماره مالیاتی از اداره دارایی ترکیه
 5. گرفتن تاییدیه اساسنامه شرکت از دفترخانه رسمی ترکیه
 6. ثبت شرکت در اتاق بازرگانی ترکیه
 7. چاپ روزنامه رسمی
 8. گرفتن تاییدیه وکالت نامه و نمونه امضا از دفترخانه رسمی ترکیه
 9. تنظیم فرم اداره دارایی ترکیه
 10. مراجعه به اداره دارایی ترکیه و تحویل فرم مرحله قبل برای بررسی و تایید این فرم و آدرس دفتر شرکت توسط این اداره
 11. بازرسان اداره دارایی به آدرس شما مراجعه می کنند برای تایید آدرس
 12. گرفتن شماره مالیاتی شرکت بعد از تایید و بررسی نهایی
 13. گرفتن کارت بازرگانی
 14. تصدیق دفاتر حسابداری
 15. افتتاح حساب بانکی برای شرکت
 16. معرفی کردن یک مشاور مالی رسمی

نکته: تمامی مراحل بالا برای ثبت شرکت در ترکیه  فقط در 5 روز کاری انجام می شود.

 

مدارکی که برای ثبت شرک مورد نیاز هستند:

 1. اصل پاسپورت هر یک از شرکاء ( با اعتبار بیشتر از 6 ماه )
 2. دو قطعه عکس 4 * 3 ( رنگی با زمینه روشن )
 3. چند نام انتخابی مناسب برای شرکت
 4. زمینه فعالیت شرکت در ترکیه ( اساسنامه )
 5. تعیین درصد سهام هر یک از شرکای شرکت
 6. تعیین مدیر شرکت ( یا هر دو شریک )

انواع ثبت شرکت در ترکیه:

شرکت با مسئولیت محدود: این نوع شرکت باید با حداقل یک نفر و حداکثر با 55 نفر ، ثبت و تاسیس شود؛ هزینه مورد نیاز برای ثبت و تاسیس شرکت با مسئولیت محدود 2100 دلار آمریکا می باشد ( که دو حساب ارزی، یکی به نام شرکت و یکی به نام مدیر شرکت، افتتاح می شود ) و طبق قوانین سهم هر سهامدار از سود و زیان شرکت بسته به میزان سهم این فرد حقیقی و یا حقوقی دارد و در صورت ورشکستگی شرکت، طلبکار تنها می تواند به اندازه سهام شرکت مطالبه کند و نه بیشتر از آن. مدیران این نوع شرکت می توانند از شهروندان ترکیه، اتباع خارجی و حتی طبق اساسنامه شرکت از کسانی به غیر از سهامداران شرکت باشند.

شرکت سهامی: ما در ترکیه دو نوع شرکت سهامی داریم، شرکت هایی که کمتر از 250 نفر سرمایه گذار دارد که شرکت سهامی خاص نامیده می شود و هزینه تاسیس و ثبت،حدود 2800 دلار آمریکا می شود همچنین شرکت هایی که بیشتر از 250 نفر سرمایه گذار دارند و شرکت سهامی عام نام می گیرند. سهم ها در شرکت های سهامی به یک اندازه مساوی هستند که البته هر سهامداری می تواند به اندازه ای که می تواند سهم بخرد، میزان سود و زیان هر سهامدار هم بسته به میزان همین سهم ها محاسبه می شود و طبق قانون کشور ترکیه باید در مجمع عمومی ای که برای این شرکت برگزار می شود، نمایندگانی از وزارت بازرگانی حضور داشته باشند.

شرکت مختلط: در این نوع شرکت ها تنها یک نفر یا چند نفر از سهامداران ( به جز اشخاص حقیقی ) متحمل بدهی ها و قروض شرکت می باشند و باقی سهامداران فقط به میزان سرمایه اولیه خود مسئول هستند.

شرکت تضامنی: نکته مهم و حائز اهمیت در مورد این نوع از شرکت وجود دارد و آن، این است که در صورت وجود بدهی و قروض برای این شرکت هر کدام از شرکا مسئول و موظف به پرداخت آنها هستند حتی اگر میزان این بدهی ها بیشتر از کل سرمایه و ارزش شرکت باشند.

موسسات مالی(صرافی): این نوع از بنگاه اقتصادی، یک شرکت سهامی محسوب می شود با این تفاوت که برای ثبت و تاسیس آن باید از مراجع ذیربط مجوز های لازم را اخذ کرد، ثبت این نوع از شرکت ها سختی و پیچیدگی هایی دارد که لازم می شود حتما شما با یک وکیل با تجربه و خبره در این زمنیه صحبت کنید.

شرکت در مناطق آزاد ترکیه: در ابتدا باید گفت این نوع از شرکت مخصوص کسانی است که کالایی تولید می کنند، در واقع یک فعالیت صنعتی حساب می شود که شما می توانید در مناطقی که به شما معرفی می شوند، با قیمتی مناسب اقدام به خرید زمین کنید و با تسهیلاتی مناسب و ارزنده از طرف دولت ترکیه، دست به ساخت سوله ای در آن منطقه بزنید. جالب است بدانید که کشور ترکیه برای استخدام کارمند و کارگر در این زمینه به شما تسهیلاتی استثنایی از جمله بیمه و معافیت های مالیاتی اعطا می کند.

نکته مهم: در برخی موارد دیده شده است که فرد برای گرفتن اقامت ترکیه اقدام به ثبت و تاسیس شرکت در ترکیه کرده است در صورتیکه باید تاکید کرد که این روش از سخت ترین و گران ترین روش های گرفتن اقامت ترکیه است.

مزایای ثبت شرکت در ترکیه

 1. انجام امور تجاری و بازرگانی بدون محدودیتی که برای افراد حقیقی و حقوقی ایرانی موجود است
 2. کار و سرمایه گذاری در بستری که زمنیه رشد و کسب موفقیت های بین الملی وجود دارد
 3. مالیات در کشور ترکیه نسبت به کشور های اروپایی و آمریکایی بسیار ناچیز تر است
 4. کم بودن هزینه های ابتدای کار
 5. وجود تسهیلات ویژه برای شرکت های خارجی در ترکیه
 6. نسبت به کشور های دیگر اروپایی هزینه های کمتری برای زندگی می پردازید
 7. اقامت یکساله ترکیه کسب می کنید و بعد از 5 سال اقامت دائم می گیرید
 8. شما در کشوری سرمایه گذاری کردید که فاصله چندانی با ایران ندارد

تعهدات کارفرما:

1.اعلام اسامی شرکاء

2.تعیین حق السهم شرکاء

3.اعلام 5اسم جهت اسم شرکت

4.اعلام سمت قانونی هر یک از شرکا

5.اعلام حداکثر 5زمینه فعالیت

6.ارائه فتوکپی پاسپورت شرکاء

7.دو قطعه عکس 3.4 شرکاء 

8.تعیین آدرس محل شرکت (ارائه اجاره نامه محل شرکت در اولین مرحله ثبت الزامی می باشد.

9.تجهیز محل کار جهت بازدید مامور اداره مالیات(در صورت عدم تجهیز محل کار،تاخیر ثبت و جریمه بعهده کارفرما می باشد)

10.ارائه وکالت نامه رسمی مدیر عامل و هر یک از شرکاء بنام نماینده پیمانکار

11.حضور مدیر عامل و شرکاء در ترکیه طی زمان تعیین شده توسط پیمانکار

 

مدارک و اطلاعات لازم جهت ثبت شرکت

 آدرس ایران کارفرما:
   تلفن های کارفرما:
E.mail: 
   آدرس ترکیه کارفرما:
3:2:1:عنوان شرکت به لاتین
درصد سهامنام مادرنام و نام خانوادگی 

 

سهامداران و درصد سهام

  1:
  2:
  3:
               تعیین مدیر عامل
3:2:1:زمینه های فعالیت فارسی
6:5:4:

 

مزایای ثبت شرکت در ترکیه

 1. انجام امور تجاری و بازرگانی بدون محدودیتی که برای افراد حقیقی و حقوقی ایرانی موجود است
 2. کار و سرمایه گذاری در بستری که زمنیه رشد و کسب موفقیت های بین الملی وجود دارد
 3. مالیات در کشور ترکیه نسبت به کشور های اروپایی و آمریکایی بسیار ناچیز تر است
 4. کم بودن هزینه های ابتدای کار
 5. وجود تسهیلات ویژه برای شرکت های خارجی در ترکیه
 6. نسبت به کشور های دیگر اروپایی هزینه های کمتری برای زندگی می پردازید
 7. اقامت یکساله ترکیه کسب می کنید و بعد از 5 سال اقامت دائم می گیرید
 8. شما در کشوری سرمایه گذاری کردید که فاصله چندانی با ایران ندارد

تعهدات کارفرما:

1.اعلام اسامی شرکاء

2.تعیین حق السهم شرکاء

3.اعلام 5 اسم جهت اسم شرکت

4.اعلام سمت قانونی هر یک از شرکا

5.اعلام حداکثر 5زمینه فعالیت

6.ارائه فتوکپی پاسپورت شرکاء

7.دو قطعه عکس 3.4 شرکاء 

8.تعیین آدرس محل شرکت (ارائه اجاره نامه محل شرکت در اولین مرحله ثبت الزامی می باشد.

9.تجهیز محل کار جهت بازدید مامور اداره مالیات(در صورت عدم تجهیز محل کار،تاخیر ثبت و جریمه بعهده کارفرما می باشد)

10.ارائه وکالت نامه رسمی مدیر عامل و هر یک از شرکاء بنام نماینده پیمانکار

11.حضور مدیر عامل و شرکاء در ترکیه طی زمان تعیین شده توسط پیمانکار

 

مدارک و اطلاعات لازم جهت ثبت شرکت

 آدرس ایران کارفرما:
   تلفن های کارفرما:
E.mail: 
   آدرس ترکیه کارفرما:
3:2:1:عنوان شرکت به لاتین
درصد سهامنام مادرنام و نام خانوادگی 

 

سهامداران و درصد سهام

  1:
  2:
  3:
               تعیین مدیر عامل
3:2:1:زمینه های فعالیت فارسی
6:5:4: