ویزای کار کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی فدرال

برنامه خود اشتغالی فدرال کانادا (  Federal Self Employed) روش مهاجرتی مختص هنرمندان، نویسندگان، کشاورزان و ورزشکاران (در سطح حرفه ای) می باشد. برای مهاجرت به کانادا از این روش مهاجرتی، نیازی به ارایه مدرک زبان وجود ندارد. از دیگر مزایای استفاده از برنامه مهاجرتی خود اشتغالی کانادا، کوتاه بودن پروسه پرونده ها می باشد. متقاضی خوداشتغالی فدرال، جهت مهاجرت به کانادا باید توانایی ایجاد یک کار برای خویش در کانادا را داشته باشد. مهاجر باید نشان دهد که شغل پیشنهادی درآمد کافی جهت تأمین زندگی خود و وابستگانش در کانادا را ایجاد می کند. طراحان گرفیک، ورزشکاران، هنرمندان، مترجمان ، نویسندگان، کشاورزان، عکاسان  و … نمونه های از افرادی می باشند که متوانند از طریق برنامه خود اشتغالی برای اقامت کانادا اقدام نمایند.

اخذ اقامت کانادا از طریق تخصص

یکی از ساده‌‎ترین روش‌های دریافت ویزای کاری کانادا، از طریق تخصص یا Skilled Worker است. همانطور که از نام این ویزا پیداست، برای دریافت آن باید دارای مهارت بخصوصی باشید و از یک کارفرمای کانادایی در آن زمینه‌ی کاری، یک پیشنهاد شغلی یا Job Offer دریافت نمائید. قابل توجه است که آن موقعیت شغلی نباید قابلیت این را داشته باشد که یک شهروند کانادایی بتواند در آن، مشغول به کار شود؛ اولویت با شهروندان کانادایی است. همچنین در نهایت یک لیستی از سوی دولت کانادا منتشر می‌شود که حرفه‌ی شما باید در آن لیست قرار گرفته باشد.

اخذ اقامت کانادا از طریق برنامه استانی

هر یک از استان‌ها یا ایالت‌های کانادا می‌توانند برنامه‌ی مخصوص به خود را برای دریافت مهاجر داشته باشند که شما می‌توانید با توجه به شرایط اعلام شده و تطبیق آن با شرایط خودتان، یک استان را برگزینید و برای اخذ ویزای کار کانادا، اقدام نمائید. بطور مثال استان‌های کبک یا ساسکچوان دارای بهترین شرایط ممکن برای اعطای ویزای کاری هستند.

روش نیروی متخصص برای مهاجرت به کانادا

 express entryیک فرایند کاملا الکترونیکی مربوط به دولت فدرال، دولت های استانی، و کارفرمایان در کانادا میباشد که متقاضی میتواند با استفاده از آن اقدام به تکمیل مدارک و تشکیل پرونده نماید و به صورت نیروی متخصص در کانادا مشغول به کار شود و کارت اقامت این کشور را دریافت نماید.

در سیستم مهاجرتی کانادا از طریق تخصص ، مهمترین فاکتوری که تا حدودی هم قبولی متقاضیان را تضمین می کند داشتن “پیشنهاد کاری از کارفرمای کانادایی ” یا  (job offer) است که وجود این فاکتور، به تنهایی دارای 600 امتیاز از حداکثر 1200 امتیازاست.می توان گفت متقاضی مهاجرت که قصد دارد از روش تخصص اقدام نماید درصورتی که پیشنهاد کار معتبر از یک کارفرما و شرکت کانادایی داشته باشد احتمال دریافت اقامت برای وی تا حد خیلی  زیادی بالا می رود.

برای واجد شرایط بودن مهاجرت به کانادا از طریق تخصص متقاضیان باید دارای همه شرایط زیر باشند:

 • یک سال سابقه کار تمام وقت در١٠ سال گذشته در هر شغل مدیریتی یا تخصصی
 • مدرک زبان آیلتس جنرال با نمره حداقل ٦ در تمام موارد
 • مدرک تحصیلی دیپلم یا بیشتر و قابل تطبیق با مدارک تحصیلی کانادایی به همراه مدرک تطبیق تحصیلی ارزیابی شده توسط موسسات کانادایی
 • کسب حداقل ٦٧ امتیاز در آزمون ارزیابی مهاجرت تخصص فدرال کانادا

ویزای کاری کانادا

اخذ اقامت کانادا از طریق اکسپرس اینتری

یکی از بهترین روش‌های اخذ ویزای کاری کانادا، از طریق سیستم امتیازبندی اکسپرس اینتری است. با توجه به این سیستم، تمام متقاضیان طبق معیارهای از پیش تعیین شده‌، امتیازبندی می‌شوند و سپس بین کسانی که حداقل امتیاز را کسب کرده‌اند، قرعه‌کشی می‌شوند و تعدادی از افراد می‌توانند برای اخذ اقامت کانادا از این طریق اقدام نمایند. بدیهی‌ست که افرادی که امتیاز بیشتری در این سیستم دریافت نمایند، دارای شانس بیشتری برای اخذ اقامت خواهند بود. برای اطلاعات بیشتر به صفحه‌ی اکسپرس اینتری کانادا مراجعه نمائید.

در حالت کلی افرادی که قصد مهاجرت به کانادا و کار در این کشور را دارند،بهتر است در طی پروسه بررسی پرونده شان که حدودا یکسال زمان میبرد از طریق اینترنت و یا وب سایت های کاریابی بدنبال کار مناسب در این کشور باشند. درضمن داشتن پیشنهادی شغلی (Job Offer) از یک کارفرمای کانادایی بیشترین امتیاز را در پرونده های مهاجرتی داشته و شانس قبولی را بسیار بالا می برد. که البته در آستانه سال 2018 این امتیاز از 600 به 50 کاهش یافته.این لیست هم برای کسانی که به کانادا وارد شده اند و بدنبال شغل مناسب میگردد مفید خواهد بود و هم برای افرادی که میخواهند قبل از مهاجرت به کانادا شغل خود را پیدا و یا پیشهاد شغلی دریافت کنند.

مشخصات اولیه متقاضی برای پذیرش در شرکت های کانادایی:

 • حداکثر سن 30 سال باشد
 • دارای مدرک زبان انگلیسی IELTS با نمره 7.5  یا مدرک فرانسهB2
 • مدرک تحصیلی لیسانس به بالا
 • دارای کارت اقامت یا ویزای کار کانادا (اگر رزومه قوی داشته و در تخصص خود منحصر به فرد باشید برخی کارفرمایان از این مورد صرف نظر میکنند و بهترین حالت برای دریافت پیشنهاد شغلی خواهد بود)

شخصی که می خواهد از طریق تخصص فدرال اقدام به مهاجرت نماید ابتدا باید دریابد کدام کدهای NOC به عنوان شغل تخصصی در لیست مشاغل در نظر گرفته شده و شامل برنامه Skill Worker می شوند. (NOC هایی که در سطوح صفر، A و B قرار دارند شامل برنامه نیروی متخصص یا همان Skill Worker می شوند) 

این مسئله حتی در مورد مهاجرت استانی کانادا (برنامه های مهاجرت به ایالت های کانادا) نیز صدق می کند و این ایالت ها – مانند ایالت ساسکاچوان – نیز با توجه به نیازهای آن ایالت در زمینه تامین مشاغل مورد نیاز، هر سال لیست مشاغل دارای اولویت در برنامه های مهاجرت خود را تغییر می دهند. در این تغییرات برخی از مشاغل حذف و برخی اضافه می شوند. بنابراین کسانی که از طریق شغل قصد مهاجرت دارند، باید به لیست NOC اعلام شده در هر سال توجه کنند. 

در حقیقت این مسئله بستگی به وضعیت بازار کار کانادا و همچنین اقتصاد آن کشور دارد. چرا که ممکن است به دلیل رشد اقتصادی در برخی سالها، نیاز این کشور به نیروهای کار جوان و باتجربه بیشتر شود و یا برعکس به دلیل رکود اقتصادی، بیکاری در این کشور بیشتر شود و در نتیجه پذیرش متخصصان خارجی نیز کمتر و سخت تر شود. 

دسته بندی سطوح مشاغل به شرح زیر است:

1- مشاغل سطح 0 ( صفر ) – مشاغل مدیریتی مانند مدیریت رستوران، مدیریت معدن و…

2- مشاغل سطح A  – مشاغل حرفه ای که عموما نیاز به مدرک دانشگاهی دارند مانند پزشکی، معماری و…

3- مشاغل سطح B – مشاغل تکنیکی و تخصصی که عموما نیاز به  مدارک دیپلم آن رشته و یا دوره های کارآموزی دارد مانند سرآشپزی، لوله کشی، برق کاری و…

4- مشاغل سطح C – مشاغل متوسط که معمولا نیاز مدرک دبیرستانی یا آموزش مخصوص دارند مانند راننده ماشین های سنگین، قصابی و …

5- مشاغل سطح D  – مشاغل پرزحمت که عموما آموزش های لازم برای این مشاغل داده می شود مانند کارگران حوزه نفتی، میوه چینی، کارگران نظافتی و…

در این بخش به ارائه لیست مشاغل کانادا در سال 2018 به همراه کد های NOC و سطح درنظر گرفته شده برای هر شغل در پنج لیست 100 تایی به ترتیب کد NOC می پردازیم. 

ویزای همراه 

یکی از مهم ترین موضوعات برای افرادی که قصد اخد ویزای کاری کانادا را دارند، حق داشتن همراه است. کشور کانادا به دارندگان ویزای کاری اجازه می دهد که برای خانواده خود نیز اقامت بگیرند. همراه مطابق قوانین بین المللی شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال می باشد اما در بعضی موارد خاص و اثبات وابستگی مالی و روحی می توان والدین بالای 60 سال را نیز همراه محسوب نمود. افرادی که قصد اخذ ویزای کار کانادا و اقامت دائم از طریق برنامه اسکیل ورکر دارند، باید در ابتدا و در زمان ثبت نام اطلاعات اعضای خانواده را نیز وارد کنند. در غیر این صورت نمی توانند برای خانواده خود اقدام کنند.

اما به افرادی که از طریق دریافت پیشنهاد کار، اقدام به اخذ ویزای کار کانادا می نمایند، توصیه می شود که ابتدا به تنهایی اقدام کنند و پس از اخذ اقامت برای خود برای سایر اعضای خانواده نیز اقدام کنند. این افراد هم می توانند به صورت همزمان اقدام کنند اما در صورتی که با فاصله اقدام کنند شانس بالاتری برای دریافت ویزا خواهند داشت.

اقامت و تابعیت کانادا از طریق اخذ ویزای کار

در صورتی که شما از طریق برنامه اسکیل ورکر و اکسپرس اینتری کانادا اقدام نمایید، از همان ابتدا برای خود و اعضای خانواده اقامت دائم کانادا را کسب خواهید نمود. افرادی که از طریق پیشنهاد کار اقدام می کنند نیز باید در نهایت از طریق برنامه اکسپرس اینتری اقامت خود را به اقامت دائم تبدیل نمایند. برای کسب تابعیت و پاسپورت کانادا اولین شرط این است که اقامت دائم کانادا را داشته باشید. 3 سال پس از اخذ اقامت دائم در صورتی که به صورت مرتب در کانادا اقامت داشته اید، مشغول به کار بوده اید و مالیات پرداخته اید می توانید برای دریافت تابعیت کانادا درخواست دهید. شروط دیگری نیز باید برآورده شود تا با درخواست شما موافقت گردد. شرکت در آزمون های مقرر در قوانین این کشور با موضوع تاریخ، زبان، امور اجتماعی و سیاسی و قبولی در این آزمون از جمله این شروط می باشد. 

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار کانادا

 • اصل پاسپورت
 • ارائه شناسنامه به همراه ترجمه
 • ارائه مدارک تحصیلی به همراه ترجمه
 • اسناد نشان دهنده تمکن مالی
 • مدارک زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • مدارک سوابق کاری اعم از بیمه و یا قرارداد کاری یا فیش حقوقی
 • نامه عدم سوء پیشینه
 • تست های پزشکی

سوالات متداول

 • آیا ویزای کار کانادا تنها از طریق برنامه اسکیل ورکر قابل کسب است؟
 • خیر. علاوه بر برنامه اسکیل ورکر در صورتی که بتوانید از کانادا پیشنهاد کار قابل قبول دریافت کنید نیز می توانید ویزای کار کانادا را کسب کنید.
 • بهترین مشاغل و رشته ها برای کسب ویزای کار کانادا کدام است؟
 • شهر ها و ایالات مختلف در کانادا، مرتباً مشاغل مورد نیاز خود را اعلام می کنند. در صورتی که در مشاغل کانادا تخصص دارید شانس بالاتری برای یافتن کار خواهید داشت.
 • چطور می توانم از کشور کانادا جاب آفر بگیرم؟
 • برخی از شهر های کانادا برای تامین نیروی کار مورد نیاز خود به متخصصین در رشته های اعلام شده پیشنهاد کار یا جاب آفر می دهند.
 • آیا می توان بدون مدرک دانشگاهی اقامت کاری کانادا را گرفت؟
 • اغلب رشته هایی که در برنامه اسکیل ورکر اعلام می شوند به مدرک دانشگاهی نیاز دارند. اما در لیست جاب آفر های کانادا برخی از رشته ها نیز وجود دارند که نیازی به مدرک دانشگاهی ندارند.