ویزای کار ترکیه در یک نگاه

گرفتن ویزای کاری ترکیه در کنار گرفتن ویزای تحصیلی و سرمایه‌گذاری، یکی از راه‌های دریافت اقامت و مهاجرت به ترکیه است. ترکیه در زمینه‌ی پذیرش مهاجر و دادن اقامت اگرنه سخت‌گیرتر که متفاوت‌تر عمل می‌کند. به این شکل که شما با سرمایه‌گذاری اقامت این کشور را به‌دست می‌آورید ولی به‌صرف تولد در آن شهروند ترکیه محسوب نمی‌شوید. هر خارجی جهت اشتغال به کار در ترکیه نیاز به یک مجوز کار معتبر خواهد داشت. این مجوز توسط وزارت کار ترکیه و امور اجتماعی ترکیه (MLSS) صادر می شود. برای اکثر مهاجر ها  باید مجوز کار خود را همزمان با ویزای کار دریافت نمایند. این به معنی است که شما ویزای کار مورد درخواستی خود را به سفارت ترکیه و یا کنسولگری آن در کشور خود تسلیم می نمایید، در حالی که کارفرمای شما باید مدارک لازم شما را به MLSS ارائه نماید. همچنین با این حال، مجوز کار شما از داخل ترکیه صادر می شود. مهاجرین واجد شرایط برای اجازه کار در ترکیه که قصد در خواست این نوع ویزا را دارند، باید حداقل۶ ماه از مهلت اعتبار اجازه اقامت آن ها باقی مانده باشد تا بتوانند درخواست صدور ویزا را داشته باشند. اتباع خارجی که به (کشور ترکیه به عنوان توریست وارد ترکیه شده اند، واجد شرایط برای اجازه کار نمی باشند.

چند نکته مهم درباره ی اخذ ویزای ترکیه

  1. بعد از پنج سال کار رسمی در ترکیه (بیمه شدن توسط کارفرما)میتوانید جهت اخذ شهروندی این کشور درخواست بدهید و در صورت موافقت مسئولین پاسپورت ترکیه را دریافت نمایید.
  2. با کار در ترکیه،دارای سابقه کار بین المللی خواهید شد و می توانید از آنبرای مهاجرت به کشور های دیگر استفاده کنید.
  3. یکی از مهم ترین الویت ها برای اخذ ویزای کار در ترکیه،تسلط زبان به زبان ترکی می باشد.بیشتر شرکت ها و کارفرمایان ترک از شما می خواهند که به زبان ترکی استانبولی مسلط باشید.
  4. با یادگیری زبان ترکی می توانید کارهایی به مراتب بهتر و با حقوق بیشتر به دست بیاورید،در غیر این صورت ناچارید مدتی به کارهایی به مراتب سخت تر با دستمزد کم تر بپردازید تا به مرور زبان ترکی را یاد بگیرید.
  5. در ترکیه تقریبا بیشتر از حد نرمال سایر کشورها(45ساعت در هفته)کار می کنند.ساعت کاری 8:30تا 17روزهای دوشنبه تا جمعه می باشد و کارمندان معمولا می توانند سالیانه 14 روز مرخصی بگیرند.تعداد این روزها بسته به ساعات کاری بیشتر نیز میشود.