ویزای توریستی کانادا (Visitor Visa)

یکی از روش های متداول برای مسافرت و گردش در کشورهای گوناگون، اخذ ویزای توریستی است. بسیاری از گردشگران و مهاجران به دلیل شرایط مناسب اجتماعی و اقتصادی که در کانادا وجود دارد، بازدید از این کشور را در اولویت قرار می دهند.

از نظر اداره مهاجرت کانادا، توریست کسی است که تابعیت کشور کانادا را ندارد و به صورت قانونی ،به هدف تعطیلات،دیدار از خانواده، انجام بیزینس به این کشور سفر میکند.

باید توجه داشته باشید که به علت تعطیلی سفارت کانادا در ایران، مراحل اخذ ویزای توریستی کانادا باید توسط خود متقاضیان یا از طریق نمایندگان قانونی، در یکی از سفارت های کانادا در کشورهای دیگر، مانند ترکیه، پیگیری شود.

ویزای توریستی  یا مسافرتی کانادا ا Visitor Visa که زیر گروه Temporary Resident Visa (TRV) میباشد، یکی از انواع ویزای کانادا  است که دارنده آن می‌تواند بسته به نوع ویزای توریستی خود وارد خاک کانادا  شده و هر بار تا مدت معینی در کانادا بماند.

ویزای توریستی کانادا بسته به نوع درخواست برای متقاضیان ایرانی  متفاوت میباشد که هریک از نظر ماهیت و ویژگی تفاوت های اساسی با یکدیگر دارند .

انواع ویزای توریستی کانادا:

ویزای یکبار ورود (Single entry)

وقتی متقاضی  ویزای توریستی کانادا، برای شرکت در یک کنفرانس و یا همایش علمی ، فرهنگی …اقدام میکند،ویزای یک بار ورود صادر خواهد شد. به بیان دیگر دارنده ویزای سینگل کانادا، تنها قادر خواهد بود یک بار وارد خاک کانادا شود و تا مدت معین در کانادا بماند و مقید به ترک کانادا در زمان قید شده در ویزا است.

دارنده ویزای سینگل کانادا ، اگر قبل از پایان اعتبار ویزای از خاک کانادا خارج شود ،دیگر در زمان باقی مانده ویزااجازه ورود به کانادا را نخواهد داشت زیرا این ویزا تنها یک بار اجازه ورود به خاک این کشور را میدهد و پس از خروج دیگر ارزشی نخواهد داشت.

ویزای مولتیپل (multiple)

 زمانی که متقاضی درخواست ویزای بلند مدت دارد ،برای وی ویزای ماتیپل کانادا یا به بیان دیگر ویزای 5ساله کانادا صادرخواهد شد.

درواقع ویزای مولتیپل نوعی ویزای اقامت موقت است و مدت اعتبار این ویزا 10 ساله است ،از آنجایی که اعتبار پاسپورت ایرانی حداکثر 5 سال است ،در ایران به ویزای 5 ساله کانادا شهرت گرفته است.اما بر اساس قوانین مهاجرتی کانادا ، اعتبار این ویزا جز در شرایط خاص تا پایان اعتبار پاسپورت متقاضی خواهد بود.برای مثال اگر از اعتبار پاسپورت متقاضی 3سال مانده باشد،ویزای مولتیپل وی 3 ساله صادر خواهد شد.

بنابراین اگر دارای پاسپورت کشوری باشید که مدت اعتبار آن بیش از 5 سال باشد،اعتبار ویزای مولتیپل تا یک ماه پیش از پایان اعتبار پاسپورت محاسبه میشود.

برخی از ویژگی های ویزای مولتیپل که یکی از جذاب ترین انواع ویزای کانادا،علل الخصوص در بین ایرانیان میباشد:

1-اعتبار ویزا تا زمان اعتبار پاسپورت میباشد و در این مدت تعداد دفعات ورود به کانادا نامحدود است.

2-پس از هربار ورود به خاک کانادا امکان اقامت تا 6 ماه  وجود دارد و پس از گذشت 6 ماه از ورود برای تمدید اقامت موقت باید از خاک کانادا حتی برای چند ساعت خارج شوید .در صورت داشتن دلایل کافی و قانع کننده قبل از خروج امکان تمدید به مدت 6 ماه وجود دارد.

3-در صورتی که یک بار برای ویزای مولتیپل انگشت نگاری کرده باشید ،حتی اگر ویزا ریجکت شود ،به مدت 10 سال برای اخذ ویزا نیازی به انگشت نگاری مجدد نخواهید داشت.

سوپر ویزای کانادا

سوپر ویزای کانادا یا ویزای والدین نوع سوم ویزای توریستی کانادا است. 

فردی که اقامت دائم کانادا را دارد و سن او بالای 18 سال است، با ارائه دعوت نامه از داخل کانادا، میتواند برای پدر ،مادر و یا پدر بزرگ و مادر بزرگ خود ویزای توریستی  اقدام کند.

به بیان دیگر دعوت کننده می‌بایست فرزند و یا نوه متقاضی باشد. حداقل حقوق پایه دعوت کننده در کانادا نباید از ۲۴۰۰۰ دلار در سال کمتر باشد؛ مدارک اقامت و برگه‌های ارزشیابی شرایط مالی و مالیاتی فرد دعوت کننده نیز حتما می‌بایست ضمیمه پرونده درخواست سوپر ویزای کانادا شود. همچنین دعوت کننده باید بیمه خدمات درمانی متقاضی را حداقل برای یک سال از داخل خاک کانادا پرداخت کرده و فرد دعوت شونده باید زیرنظر پزشکان مورد اعتماد سفارت معاینه شود.

تاییده پزشک معتمد سفارت از آن جهت است که سلامت متقاضی پیش از ورود به کانادا تایید شود تا هدف از دریافت سوپر ویزای کانادا درمان و تحمیل هزینه‌های درمانی به دولت کانادا نباشد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای توریستی تقریبا در تمامی موارد بجز سوپر ویزا  به یکدیگر شبیه هستند. برای اقدام از طریق هر یک از این دو روش ثبت نام آنلاین و یا مراجعه حضوری به سفارت مدارکی باید آماده و ارائه شود که مهمترین آنها فرم درخواست ویزای کانادا و تکمیل دقیق آنها خواهد بود.

اگر بخواهیم دو عامل اصلی در تعیین سرنوشت یک پرونده درخواست ویزای کانادا را نام ببریم، بی تردید عامل اول تکمیل دقیق و صحیح فرم‌های ثبت نام و عامل دوم آفیسر پرونده خواهند بود.

بنابراین بسیار منطقی بنظر می‌رسد با توجه به اهمیت تکمیل فرم‌های درخواست ویزای کانادا و اطلاع کامل از روند ویزا شدن پرونده، ابتدا با کارشناسانی با تجربه در امور ویزا مشورت کنید.

برای دریافت ویزای کانادا باید حداقل شرایط زیر را داشته باشید:

1_پاسپورت معتبر با اعتبار حداقل 6 ماه

2-برخورداری از شرایط سلامت مناسب

3_فرم های تقاضانامه ویزای کانادا را بطور کامل و دقیق پرکنید و مدارک لازم را بصورت کامل ارائه نمایید.

4-داشتن پول کافی برای سفر (به کمک فرم ها و مدارک نشان دهید که اسطاعت مالی کافی جهت مسافرت به کشور کانادا را دارید) 

5-به کمک فرم ها و مدارک ،افسر مهاجرت را متقاعد کنید که پس از اتمام ویزای توریستی خود،به کشور خود باز می گردید و به طور غیرقانونی در کانادا نخواهید ماند یا تقاضای پناهندگی نخواهید داد،و حتما خاک این کشور را ترک خواهید کرد.

6- به کمک فرم ها و مدارک نشان دهید که انگیزه موجه برای مسافرت به خاک کانادا دارید.

7-باید ثابت شود به کانادا ممنوع الورود نیستید.

8-  ممکن است بنا به تشخیص افسر مهاجرت ،انجام آزمایشات پزشکی و دعوتنامه از شخصی که در کانادا زندگی میکند ،از شما درخواست شود.

  • مدت زمانی که برای صدور ویزای توریستی کانادا برای ایرانیان اعلام شده است حداقل 133 روز میباشد.

 

ویزای توریستی کاناداا

مراحل اخذ ویزای توریستی کانادا

 برای درخواست ویزای کانادا دو روش وجود دارد. ثبت نام آنلاین ویزای کانادا و یا مراجعه حضوری به سفارت. این درحالی است که وب سایت رسمی سفارت کانادا در حال حاضر بهترین روش درخواست ویزای کانادا را ثبت نام آنلاین معرفی کرده که است و تمامی متقاضیان ویزای توریستی کانادا را ترغیب می‌کند از این طریق اقدام نمایند..

-آخرین فرم ها را از سایت سفارت دانلود کنید ،از اینکه همه فرم هارو دانلود کرده اید مطمئن شوید و تمام مدارک را نیز تهیه نمایید .در صورت داشتن فامیل در کانادا نیزباید مدارک لازم را در اختیار شما قراردهند.

2_در حال حاظر، میتوانید مدارک خودرا به صورت دستی وارد سفارت شوید و تحویل آفیسر بدهید،یا بصورت آنلاین مدارک خودرا برای سفارت ارسال کنید.

میتوانید با مشورت با یک مرکز خدماتی مهاجرتی از انجام تمامی مراحل ثبت نام اطمینان حاصل کنید.

3_برای متقاعد کردن افسر مهاجرت ،نیاز به انگیزه موجه برای سفر به خاک کانادا دارید که دیدار فامیل دوستان و آشنایان و شرکت در سمینار علمی میتواند انگیزه موجه تلقی گردند.به طور کلی انگیزه شما از سفر باید افسر مهاجرت را متقاعد کند و آنقدر قوی نباشد که نشان دهد میخواهید در کانادا کار کنید یا بمانید .

4_ داشتن توان مالی کافی برای سفر به خاک کانادا الزامی است ، ابتدا باید بلیت هواپیما خرید و بعد هزینه اقامت در هتل ،هزینه حمل و نقل وهزینه غذا بپردازید.

با نشان دادن مدارک مالی (گردش حساب و تمکن مالی) افسر مهاجرت را باید متقاعد میکنید که توان مالی کافی برای سفر دارید.سفارت رقم خاصی برای  گردش مالی مشخص نکرده است اما توان مالی متقاضی باید با هزینه 6 ماه اقامت در کانادا همخوانی داشته باشد حتی اگر قصد ماندن کمتر از 6 ماه را دارید .

5_یکی از مهم ترین پارامترها در تصمیم گیری افسر مهاجرت این است که به وسیله فرم و مدارک ،وابستگی عاطفی که به کشور محل اقامتتان و وابستگی های مالی که به محل اقامتتان دارید را نشان دهید.

برای مثال داشتن همسر و فرزند ،اینکه به کشورهای مختلفی سفر کرده اید اما بیش از 3 ماه از کشور محل اقامتتان دور نشده اید،یا هر وابستگی مالی که ارزشش را داشته باشد ، برای مثال اگر صاحب مشاغل هستید ،شرکت یا مغازه ای دارید یا پست مهمی دارید و با ارائه مدارک نشان دهید که مرخصی گرفته اید و درصورت غیبت طولانی شغل خودرا از دست میدهید.

6_در مورد ویزای توریستی نیازی به تست های پزشکی ندارید اما در صورتی که افسر مهاجرت از شما درخواست کند باید مدارک لازم از نظر امنیتی و پزشکی را آماده کنید و تحویل دهید که نشان دهید ممانعتی برای ورود به کانادا ندارید.

7_در مواردی ممکن است افسر مهاجرت تصمیم بگیرد با شما مصاحبه کند .این مصاحبه یا بصورت تلفنی یا با دعوت شما به سفارت انجام میشود پس دقت کنید که تلفنی که در اختیار سفارت قرار میدهید همیشه در دسترس باشد.

8_معمولا پروسه بررسی و ارزیابی درخواست ویزا توریستی کانادا بین 8 تا 40 روز کاری زمان خواهد برد.اما به علت شلوغی سفارت ،وضعیت پرونده ممکن است بین 2 تا 3 ماه کاری به طول بینجامد.

دلایل ریجکت شدن ویزای کانادا

درمواردی متقاضی پس از طی کردن مراحل ، با رد شدن درخواست ویزا رو به رو خواهد شد ،و این امری ناراحت کننده است زیرا متقاضی هزینه ،زمان وانرژی خودرا از دست داده است.

در زیر به مواردی میپردازیم که باعث شده آفیسر با بررسی پرونده شما این احتمال را بدهد، که شما قصد بازگشت به کشور خود را ندارید ،و درخواست شمارا رد کند :

1_نداشتن سابقه سفر مناسب

2_نداشتن هدف قانع کننده برای بازدید از کانادا

3_نداشتن وابستگی و وضعیت مناسب شغلی در کشور مبدا

4_نداشتن مانده حساب و دارایی کافی

5_نداشتن وابستگی خویشاوندی در کشور مبدا

6_داشتن وابستگی خانوادگی زیاد در کانادا

7_ارائه نکردن مدارک کافی که نشان دهنده درآمد و تمکن مالی مناسب فرد دعوت کننده باشد

8_زمان پیشنهادی برای اقامت در کانادا با اهدافتان متناسب نباشد

9_تشخیص آفیسر مبنی بر ارائه اطلاعات غلط از سوی فرد متقاضی

10_هرگونه سو سابقه و رفتارهای مخاطره آمیز قبلی که باعث آسیب رساندن به دیگران شود.

اولین گام در اعتراض به ریجکت ویزای توریستی کانادا ،بررسی دلایل رد شدن درخواست است که در قالب نامه ریجکتی به اطلاع  متقاضی می رسد.

یک روز بعد از دریافت نامه ریجکتی می‌توانید بار دیگر برای ویزای توریستی کانادا اقدام نمایید. در واقع محدودیت زمانی برای این موضوع وجود ندارد اما مهم این است هر متقاضی ابتدا با مطالعه دقیق نامه ریجکتی، نواقص و ابهامات مربوط به پرونده خود را مورد ارزیابی قرار دهد و با برطرف کردن آنها باردیگر برای ویزای کانادا اقدام نماید. یک روز بعد از دریافت نامه ریجکتی می‌توانید بار دیگر برای ویزای توریستی کانادا اقدام نمایید. در واقع محدودیت زمانی برای این موضوع وجود ندارد اما مهم این است هر متقاضی ابتدا با مطالعه دقیق نامه ریجکتی، نواقص و ابهامات مربوط به پرونده خود را مورد ارزیابی قرار دهد و با برطرف کردن آنها باردیگر برای ویزای کانادا اقدام نماید.

نکات آخر در مورد اخذ ویزای توریستی کانادا

  • از تاریخ 11 دسامبر برخی تابعیت ها از جمله ایرانیان باید انگشت نگاری و عکس پرسنلی را بصورت حضوری در سفارت کانادا انجام دهند. امکان ارسال انگشت نگاری و عکسها با بقیه مدارک وجود ندارد.
  • تمامی اعضای خانواده می توانند بصورت جداگانه فرمهای مربوطه را پر کرده و در قالب یک فایل اقدام نمایند.
  • هزینه کلی این فایل نیز 400 دلار برای هزینه قانونی و 180 دلار برای هزینه انگشت نگاری برای کل خانواده می‌باشد.