کانادا در یک نگاه

کشور کانادا با مساحت 9984670 کیلومتر مربع، پس از روسیه، دومین کشور وسیع جهان است. در این کشور پهناور تنها در حدود چهل میلیون نفر زندگی می کنند، در نتیجه تراکم جمعیت در کانادا کم و فاصله شهرها از یکدیگر نسبتا زیاد است. کانادا، شمالی ترین کشور قاره آمریکاست و تنها یک همسایه (ایالت متحده آمریکا) دارد. شمال کشور کانادا، بخش جنوبی و مجاور مرزهای آمریکا، منطقه سردسیر این کشور محسوب می شود. وسعت زیاد، بارندگی کافی و بهره برداری مناسب کانادا، باعث شده است که از نظر تولید و صادرات محصولات کشاورزی و منابع طبیعی، در جایگاه بالایی قرار گیرد.

کانادا دارای معادن و ذخایر طبیعی فراوانی است و از این نظر جایگاه ویژه ای در جهان دارد.

با وجود آنکه حدود یکصد سال بیشتر از استقلال این کشور نمی گذرد و هنوز فرماندار کل کانادا را ملکه یا پادشاه انگلستان تعیین می کند، اما رشد و توسعه مناسبی را در طول این مدت کوتاه، کسب کرده است. طوری که به گروه G8 (کشورهای پیشرو صنعتی جهان) پیوسته است. همچنین دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی کانادا از اعتبار بالایی در جهان برخوردار هستند. وسعت زیاد، جمعیت کم، ثبات سیاسی و اجتماعی و درآمد سرانه بالا، از جمله مواردی است که سبب شده افراد بسیاری از اقصی نقاط جهان، از جمله ایران، برای ادامه تحصیل در کانادا، اقامت کانادا، سرمایه گذاری در کانادا  و مهاجرت به کبک، این کشور را انتخاب کنند. در حال حاضر، بومیان اولیه، کمترین درصد (%4) از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

از آنجا که ایرانیان زیادی در کانادا اقامت دارند و دارای روابط و پیوند عاطفی مستحکمی با کشور، خانواده و دوستان هستند، امیدواریم ارتباط بین دو کشور، بصورت منطقی و با احترام متقابل، تداوم و گسترش یافته و از ثمرات آن، هر دو کشور بهره مند شوند.

نام رسمی: کانادا
پایتخت کانادا: اتاوا
نوع حکومت در کانادا: دولت فدرال چند حزبی پارلمان با دو مجلس قانون گذاری
رئیس کشور کانادا: پادشاه یا ملکه ی انگلستان
رئیس دولت: نخست وزیر
تاریخ استقلال کانادا: اول ژوئن 1867 از انگلیس
روز ملی کانادا: اول ژوئن
زبان های رسمی در کانادا: انگلیسی-فرانسوی

تراکم جمعیت

بنابر آمار سال 2008 ،کانادا با توجه به وسعت زیادش جمعیت کمی دارد، به طوری که، در هر کیلومتر مربع از خاک کانادا، به طور متوسط، 2/3 نفر زندگی می کنند (دویست و نوزدهمین کشور). تراکم جمعیت در نقاط مختلف این کشور، متفاوت است. بیشتر کانادایی ها در شهرهای جنوبی زندگی می کنند و حدود سه چهارم از جمعیت این کشور در 300 کیلومتری مرز آمریکا ساکنند. بزرگ ترین مراکز شهری در ایالت های کبک و اونتاریو می باشند که حدود دو سوم از کل جمعیت کانادا در خود جای داده است. در چند سال اخیر، جمعیت کانادا به سمت غرب کشور متمایل شده است. ایالت های بریتیش کلمبیا و آلبرتا از این تغییر محل ،سود برده اند و رشد جمعیت بسیار خوبی داشته اند. کانادا بالاترین میزان پذیرش مهاجر را در جهان دارد.

دولت کانادا بنا به یکی از دلایل زیر با ورود مهاجران موافقت می کند:

پیوستن به خانواده و اقوام نزدیک.

مسایل بشردوستانه در مورد پناهندگانی که نیاز به اسکان مجدد دارند.

دلایل اقتصادی و علمی.

آب و هوا

با توجه به وسعت و تنوع جغرافیایی بسیار زیاد، آب و هوای کانادا نیز بسیار متغیر است ، ساکنین کانادا آب و هواي جنگل هاي گرمسیری بارانی تا مناطق و قطبی را تجربه می کنند وچهار فصل به شکل قابل تفکیک دیده می شود. دماي هوا در مناطق جنوبی استان آلبرتا ، مانیتوبا و ساسکاچوان که پوشیده از چمنزار است از 38 درجه سانتی گراد در تابستان تا منفی 24 درجه در فصل زمستان تغییر متغیر است.

 کمترین نوسان دمای سالیانه بین کمترین و بیشترین دما متعلق به شهرهای ونکوور و ویکتوریا در ساحل اقیانوس آرام است.

در حالیکه بیشترین نوسان دما در انتاریو و کبک گزارش شده.این شهر ها دارای زمستان هاي سخت و تابستان هاي گرم و شرجی هستند. نیوبرانزویک، جزیره پرینس ادوارد ، نوااسکوشیا و نیوفاندلند که جزو استان هاي حاشیه اقیانوس اطلس بشمار می آیند بهار و تابستانی معتدل، ولی زمستان بسیار سرد و طوفانی دارند.

شهرهای مهم کانادا:

اتاوا – مونترال – تورنتو – ونکوور – هالیفاکس – کبک – سنت جان – رجینا – کلگری – ادمونتون

ساسکتون – شارلوت تاون – ویکتوریا – وینیپگ – فردریکتون

درباره کانادا

کیفیت تحصیل در کانادا

حضور پیوسته سه دانشگاه برتر این کشور در بین 50 دانشگاه برتر جهان خود گواه بر این مساله است . این دانشگاه ها عبارتند از : دانشگاه مک گیل ، دانشگاه تورنتو ، دانشگاه برتیش کلمبیا. نا گفته نماند دانشگاه آلبرتا با رتبه 109 و همچنین سایر دانشگاه های این کشور نیز از رتبه های بسیار عالی برخوردارند و به اعتبار سیستم آموزشی کانادا می افزایند.

کانادا در زمینه سیستم تحصیلات بر اساس گزارش OECD بالاترین کیفیت آموزشی دنیا را دارد. ۵ تا از معتبرترین مدرسه های بیزینس دنیا در کانادا قرار دارند.

اقتصاد کانادا

کانادا یکی از ثروتمندترین کشورهاي جهان محسوب می شود و اقتصاد آن از تنوع و گوناگونی فراوانی برخوردار است. کانادا داراي منابع عظیم شناخته شده نفت و گاز و همچنین بزرگترین صادر کننده مواد معدنی در جهان می باشد. رتبه هاي اول تا پنجم جهان در زمینه تولید اورانیوم، روي، نیکل، تیتانیوم، آلومینیوم، مس، طلا، سرب و نقره متعلق به کانادا است. در زمینه کشاورزي کانادا با توجه به دارا بودن یک پنجم آبهاي شیرین جهان و نیز دشتهاي وسیع و حاصلخیز بزرگترین تولید کننده مواد غذایی، سبزیجات، گوشت، فرآورده هاي لبنی درجهان می باشد.

 کانادا در بین 10 کشور اول تولید کننده دنیا قرار می گیرد. بیشترین شرکت هاي تولیدي کانادا در 2 استان کبک و انتاریو قرار دارند. از تولیدات کشور کانادا می توان به مواد غذایی، چوب، کاغذ،تولیدات فلزي، صنایع شیمیایی و نفت اشاره کرد.کانادا از قدیم الایام، نسبت به کشورهاي همسایه جنوبی اش از سرانه رشد ناخالص کمتري براي محصولات داخلی خود برخوردار بود، که بدین ترتیب ثروت ناخالص ملی به صورت برابري در میان مردم توزیع شده است،که با این وجود این میزان رشد ا از صادرات عمده کانادا می توان به: وسایل نقلیه، محصولاتی با فن آوري بالا،نفت و گاز طبیعی، فلزات و محصولات بر گرفته شده از جنگل و مزارع اشاره کرد

آنچه که واردات عمده کانادا را دربرمی گیرد، عبارتند از: ماشین آلات و تجهیزات صنعتی مخابراتی و الکترونیکی، لوازم اتومبیل، مواد صنعتی (آهن و فولاد،فلزات گران قیمت، مواد شیمیایی، پلاستیک پنبه، پشم و سایر منسوجات، محصولات تولیدي و غذا.)

قتصادي نسبت به رشد اقتصادي اروپاي غربی بیشتر است. کانادا یکی از معدودترین کشورهاي پیشرفته اي است که صادرکننده انرژي خالص در جهان است. کانادا داراي ذخایر وسیعی از گاز طبیعی در سواحل شرق و منابع بزرگ گاز و نفت در آلبرتا، بریتیش کلمبیا و ساسکاچوان است. در منطقه وسیع اتاباسکا تارسندز، منابع نفت وگاز فراوانی است که با استخراج آن ها، کانادا به دومین کشور

داراي ذخایر نفت و گاز در جهان بعد از عربستان صعودي تبدیل شده است. در کبک، بریتیش کلمبیا، نیوفانلند و لابرادور، انتاریو و مانیتوبا، انرژي الکتریکی ارزان است و از آنجا که به ضرر محیط زیست نیست استفاده گسترده اي از آن می شود.

 

 نظام سیاسی کانادا

نظام سیاسی غیر متمرکز

به طور کلی نظام سیاسی کانادا یکی از غیر متمرکزترین نظام های سیاسی جهان است. در این نظام گرچه دولت فدرال بر کل کشور حاکم است، اما دولتهای استانی از قدرت زیادی برخورداند. به همین دلیل، در بسیاری موارد دولت های استانی، یا در مقابل دولت مرکزی قرار می گیرند یا تصمیمات آنها به طور کامل، همسوی با دولت فدرال کانادا نیست. به عنوان مثال در خصوص پیوستن کانادا به سازمان تجارت جهانی WTO گرچه دولت فدرال کانادا عضو این سازمان است، ولی بعضی از استانهای کانادا از پیوستن به این سازمان سر باز زده اند. نمونه دیگر، استان کبک است که تاکنون از امضای آخرین نسخه قانون اساسی کانادا امتناع کرده و در بسیاری موارد نیز ساز خود را می زند که چندان با تصمیمات دولت فدرال هماهنگ نیست.

دولت کانادا در سه مقطع تعریف می شود.

 • دولت فدرال Federal Government
 • دولت های استانی Provincial Government
 • دولت های شهری – شهرداری ها Municipalities

شهرداری ها از قدرت زیادی برخورداند و گرچه تابع دولت فدرال و دولت استانی خود هستند، تا حدودی توانایی قانون گذاری دارند. همچنین هر شهر دارای اداره پلیس و آتش نشانی خود است که فرماندهان آنها مستقیما به شهردار شهر گزارش می دهند و زیر نظر وی عمل می کنند.

فرهنگ مردم کانادا

در کانادا آداب و رسوم خاصی بر روابط افراد حاکم است. البته با توجه به منطقه‌گرايی و تنوع فرهنگی بالای کانادا، بسیار دشوار است که یک سبک مشخص رفتاری برای ایجاد ارتباط معرفی کرد، با این وجود برخی سبک‌های ارتباطی پایه وجود دارند که تا حدود زیادی در کل کشور پذیرفته و استاندارد شده‌اند.

در کانادا تا زمانی که روابط دو نفر از حالت رسمی خارج نشده، یکدیگر را به نام فامیل صدا کرده در زمان دست دادن نیز مستقیم به چشمان طرف مقابل نگاه می‌کنند. همچنین در حالت کلی در مناطق انگلیسی زبان قطع کردن صحبت دیگری مرسوم نیست، اما در مناطق فرانسوی زبان، بیشتر احتمال دارد که کسی صحبت دیگری را قطع کند. کانادایی‌ها بیشتر به وسیله کلمه گفتاری به جای عبارات غیر کلامی مثل زبان بدن ارتباط برقرار می‌کنند. آنها از عبارات غیر کلامی فقط برای افزودن تأکید به پیام یا بخشی از سبک ارتباطی شخصی هر فرد که مختص اوست، استفاده می‌کنند. کانادایی‌ها همچنین دوست دارند در مورد زندگی شخصی‌شان با دوستان و همکارانشان صحبت کرده و انتظار دارند که دیگران حرفهایشان را ساده و صریح بیان کنند. استفاده از عناوین دانشگاهی به ویژه در کبک، جایی که برای احترام از دو واژه «موسیو» و «مادام» استفاده می‌شود، بسیار مهم است. در غیر این صورت، تا زمانی که امکان استفاده از اسم کوچک فراهم نشده، از عناوین خانم یا آقا استفاده کنید.

شرایط زندگی در کانادا

کار، حقوق و هزینه ها در کانادا

کانادا همچنین کشوری با شاخص تعادل کار- زندگی بالاتر از استاندارد جهانی است. این کشور در زمره ثروتمندترین جوامع در جهان محسوب شده و بالاترین کیفیت زندگی، نرخ های پایین بیکاری و رشد اقتصادی شتابان را داراست و به همین دلیل برای شروع کار و زندگی جدید مکان بسیار ایده آلی محسوب می شود. جهت اطلاع هموطنان یادآور می شود که نرخ بیکاری در کانادا در سال جدید حدود 5.8% بوده ولی این نرخ برای اتحادیه اروپا حدود 6.3% می باشد.

میانگین درآمد ماهیانه در این کشور برای 40 ساعت درهفته در حدود C$14100 دلار کانادا معادل حدود U$10609.96 دلار آمریکا می باشد. این سطح درآمدی بسیار مطلوب کارگران خارجی بوده و حتی بالاتر از اغلب کشورهای غربی می باشد.

برای کار در کانادا و اخذ ویزای کار در این کشور یافتن پیشنهاد کاری اجباری نبوده ولی برای کسب امتیاز لازم از سیستم مهاجرتی اکسپرس اینترآی (Express Entry) جزء ضروریات محسوب می شود. پس برای درخواست کار در کانادا شما باید علاوه بر داشتن سابقه کار حرفه ای و میزان تحصیلات بالا، مدرک زبان انگلیسی مورد تایید را هم داشته باشید. در لیست زیر می توان با برخی از مشاغل مورد نیاز کانادا در سال 2020 آشنا شد:

 • پرستار مجوز دار (RN)
 • مهندس هوافضا
 • مهندس IT
 • کارمند منابع انسانی (HR)
 • منشی
 • مدیر فروش
 • اپراتور دستگاه
 • راننده خودرو
 • آنالیزور راهبردی
 • مامور پلیس
 • کارگر کشاورزی
 • پزشک و دندانپزشک و …

 

شرایط حقوق ماهیانه کار در کانادا

در ابتداء باید مطلع باشید که واحد پولی کشور کانادا، دلار کانادا می باشد که با علامت اختصاری CAD نمایش داده می شود. بنابرین، معمولا حقوق ماهیانه کار در کانادا نیز با این واحد پولی پرداخت می شود. لازم است بدانید که در حال حاضر هر 1$ (دلار آمریکا) برابر با 1.33C$ (دلار کانادا) می باشد. بر اساس آمار به روز اداره آمار کانادا در سال 2020، میانگین حقوق ماهیانه کار در کانادا حدود C$14100 (دلار کانادا) حدود U$10609.96 (دلار آمریکا) می باشد. این رقم سالیانه به حدود C$169000 (دلار کانادا) می باشد.

اما رنج قیمتی یعنی پایین ترین و بالاترین سطح حقوق ماهیانه کار در کانادا به ترتیب حدود C$1900 (دلار کانادا) یعنی برابر با $1429.21 (دلار آمریکا) و C$62250 (دلار کانادا) معادل حدود $46841.84 (دلار آمریکا) می باشد. اما میانه حقوق ماهیانه کار در کانادا نیز در حدود C$13250 (دلار کانادا) می باشد. به عبارت دیگر، حدود نیمی از کارگران در کشور کانادا کنتر از C$13250 (دلار کانادا) دریافتی حقوق داشته و حدود نیم دیگر بیش از این رقم درآمد دارند.

پردرآمدترین مشاغل کانادا: پزشک متخصص، دندانپزشک، پزشک خانواده، وکیل، قضات فدرال

هزینه های زندگی در کانادا

در حالت کلی هزینه زندگی در کانادا از کشورهایی مانند آمریکا، انگلستان و استرالیا  کمتر است و در عین حال گرانتر از بیشتر کشورها می باشد. مخصوصا در بخش مسکن، در مقايسه با ساير کشورهاي پيشرفته که به مراتب از آنها ارزان تراست.

هزینه های زندگی در کانادا و یا سایر کشورهای دیگر به چند دسته تقسیم می شوند:

 • هزینه های مسکن
  • هزینه مواد غذایی
  • پوشاک
  • هزینه های ایاب و ذهاب
  • هزینه اینترنت، تلفن و موبایل
  • هزینه های متفرقه (مانند هزینه سوخت در صورت در اختیار داشتن خودرو، هزینه های کودک و …) 

گرانترین شهرهای کانادا

هزینه های زندگی – به ویژه اجاره یا خرید مسکن – در شهرهای کانادا نسبت به یکدیگر متفاوت است. از این تعدادی از شهرهای کانادا با توجه به هزینه های زندگی در آنها، در زمره گرانترین شهرهای این کشور قرار می گیرند. از جمله: 

 • ونکوور (VANCOUVER)
  • تورنتو (TORONTO)
  • ویکتوریا (VICTORIA)
  • کلگری (CALGARY)
  • اتاوا (OTTAWA)

البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که در این شهرها هم هزینه اجاره مسکن و یا خرید آن متغیر است. برای مثال در شهرهایی مانند تورنتو، هزینه زندگی و مسکن در مناطقی مانند مرکز شهر (Downtown Toronto) بالاتر از بخش های دیگر این شهر است. البته حتی در چنین مناطقی نیز جهت اجاره مسکن اختلاف قیمت وجود دارد. بطوری که برای مثال حتی اینکه شما در چه نوع واحدهای مسکونی (مانند کاندو) اقامت کنید و یا اینکه در کدام طبقه و با چه امکاناتی اقدام به اجاره واحد آپارتمانی کنید، باز هم هزینه ها با یکدیگر متفاوت خواهند بود.

هزینه مسکن در کانادا

در کانادا قيمت متوسط خانه حدود 7 برابر متوسط حقوق و دستمزد سالانه می باشد. این نسبت در انتاريو و آلبرتا 7 تا 8 برابر متوسط حقوق سالانه و در شهر ونکوور 11 برابر حقوق متوسط سالانه می باشد. 

محل سکونت نیز برای صرفه جویی در وقت و هزینه بسیار مهم است. به طور مثال در شهری مانند تورنتو، باید به محلی که برای سکونت انتخاب می شود دقت زیادی داشت. زیرا تورنتو شهری بزرگ است که در اطراف آن نیز شهرهای متفرقه زیادی وجود دارد. با وجود سیستم های حمل و نقل قابل اطمینان و مناسب در تورنتو و شهرهای اطراف آن، در چنین شهری اگر محل سکونت شما در شرق تورنتو مانند منطقه اسکاربورو باشد و بخواهید به محلی در غرب این شهر برای کار یا حضور در کلاس درس سفر کنید زمان نسبتا زیادی در حدود دو تا سه ساعت زمان باید برای هر مسیر رفت یا برگشت در نظر بگیرید. 

همانطور که اشاره کردیم هزینه اجاره مسکن در کانادا، در شهرهای مختلف متفاوت است به طور کلی در شهر تورنتو مبلغ اجاره ماهانه برای یک آپارتمان دو خوابه در محله های ایرانی نشین بین 1200 تا 1500 دلار است. که این مبلغ در نقاط مرکزی شهر یا داون تاون به 2000 تا 2500 دلار و یا بالاتر نیز خواهد رسید. در صورتی که قصد اجاره خانه ای بزرگ و ویلایی را داشته باشید معمولا باید رقمی بین 2000 الی 3500 دلار در ماه پرداخت کنید. (البته در کانادا نوعی بیمه به نام بیمه مستاجر یا tenant insurance نیز وجود دارد که معمولا هزینه آن بطور ماهیانه رقمی بین 20 الی 70 دلار است و این هزینه را نیز مستاجر باید بپردازد) 

مقایسه هزینه زندگی در شهرهای کانادا

چنانچه بخواهید قیاسی کلی بین هزینه های زندگی در شهرهای مختلف کانادا داشته باشید، می توانید هزینه های مسکن، مواد غذایی، هزینه های رفت و آمد و موارد مهم دیگر در شهرهای کانادا را بررسی و نتایج آنها را مطالعه کنید. البته معمولا گفته می شود که ونکوور جزو گرانترین شهرهای کانادا ولی برعکس هزینه های زندگی در مونترال در مقایسه با تورنتو و ونکوور ارزان تر است. 
در اینجا مقایسه ای کلی میان هزینه های زندگی در سه شهر تورنتو، مونترال و ونکوور بنا به آخرین و جدیدترین آمار و ارقام در سال 2019 انجام می دهیم: 

مقایسه هزینه زندگی در تورنتو و ونکوور و مونترال

در این سه شهر کانادا هزینه های زندگی متفاوت است. در مجموع اگر بخواهیم از میان این سه شهر از گرانترین به ارزان ترین اشاره کنیم، به ترتیب گرانترین شهر ونکوور و سپس تورنتو است و مونترال در یک مقایسه کلی نسبتا از دو شهر دیگر ارزان تر است. 

البته مسئله دیگر درآمدهای مردم است که اهمیت زیادی دارد چرا که در مجموع، میانگین دستمزدها در تورنتو نسبت به مونترال بیشتر است. بطوری که میانگین دستمزدها در ونکوور 3% بیشتر از تورنتو است و در تورنتو نیز 5% بیشتر از مونترال. 

مقایسه هزینه مسکن در تورنتو و ونکوور و مونترال

اجاره مسکن واحدهای آپارتمانی یک خوابه در تورنتو کمی ارزان تر از ونکوور است: 

در تورنتو اجاره واحدهای آپارتمانی یک خوابه (در مناطق مرکزی شهر و همچنین سایر مناطق) بطور میانگین بین 4 الی 7 درصد گرانتر از ونکوور و بین 42 الی 53 درصد گرانتر از مونترال است. در صورتی که برعکس در تورنتو اجاره واحدهای آپارتمانی سه خوابه (در مناطق مرکزی شهر و همچنین سایر مناطق) بطور میانگین 7 درصد ارزانتر از ونکوور و البته حدود 44% گرانتر از مونترال است. 

همچنین قیمت هر مترمربع زمین (جهت خرید خانه) در ونکوور بین 5 الی 16 درصد – بسته به اینکه در مناطق مرکزی شهر قرار دارد یا مناطق دیگر- گرانتر از تورنتو است. اما در مقابل قیمت هر مترمربع زمین (جهت خرید خانه) در تورنتو بین 46 الی 61 درصد گرانتر از مونترال است.

مقایسه هزینه مواد غذایی در تورنتو و ونکوور و مونترال

هزینه خرید مواد غذایی در تورنتو بطور میانگین 10% گران تر از ونکوور است ولی در مونترال 20% ارزانتر از تورنتو است. از طرف دیگر هزینه صرف غذا در رستوران های تورنتو بطور میانگین 6% گرانتر از ونکوور و 21% گرانتر از مونترال است. 

با خرید از حراجی های مختلف نیز می توان تا حدود زیادی از هزینه مربوط به لوازم و وسایل بکاهید.

علاوه بر هزینه مسکن هزینه های جانبی دیگر مانند خورد و خوراک و رفت و آمد و غیره در حدود 400 تا 600 دلار در ماه می باشد اما اگر خرید موارد مورد نیاز را با حراجی‌های هفتگی تنظیم کنید، می توانید بخشی زیادی از این هزینه را صرفه جویی نمایید. ضمنا هزینه های مربوط به بیمه، هزینه های مربوط به سلامتی و درمانی و … را نیز باید درنظر گرفت. 

به صورت کلی متوسط هزینه زندگی در کانادا، جدا از هزینه مسکن برای یک نفر و زندگی معمولی بین 700 تا 1000 دلار و برای یک خانواده 4 نفره از 2500 تا 3000 دلار به بالا خواهد بود. 

مقایسه هزینه زندگی در کانادا با اروپا و آمریکا

 • هزینه غذا و خورد و خوراک در کانادا ارزان تر است.
  • صرف غذا در بيرون از منزل و همچنین بيشتر تفريحات در کانادا ارزان تر تمام می شود.
  • قیمت و هزینه ماشين و همچنین قیمت بنزين و در کانادا ارزان تر است.
  • انرژی ارزان تر است اما در زمستان انرژی بيشتری برای گرم کردن خانه مصرف خواهد شد.

ضمنا این نکته را نیز در نظر داشته باشید که بيمه اتومبیل در کانادا بسيار گران است.