اتریش در یک نگاه

 اُتریش با نام رسمی جمهوری اتریش یکی از کشورهای اروپای مرکزی است. پایتخت آن ویِن است. جمعیت این کشور در سال ۲۰۲۰ میلادی ۹ میلیون نفر گزارش شد .

زبان رسمی اتریش آلمانی است. ۹۸٪ مردم این کشور به این زبان صحبت می‌کنند. در کنار آلمانی، اقلیتی به زبان‌های کروات، اسلوونیایی و مجارستانی صحبت می‌کنند.

جغرافیا و آب و هوا

اتریش، که یک جمهوری فدرال است، ۹ ایالت را در بر می‌گیرد

این کشور از شمال با آلمان و جمهوری چک، از شرق با اسلواکی و مجارستان، از جنوب با ایتالیا و اسلوونی و از غرب با سوئیس و لیختنشتاین هم‌مرز است.

کشور اتریش با مساحت۸۳٬۸۷۸ کیلومتر مربع تقریباً هم‌اندازه امارات است و از ۹ ایالت تشکیل یافته‌است. حدود ۶۰٪ این کشور را رشته کوه‌های آلپ شرقی شامل می‌شوند

دشت های شمالی و شرقی اتریش دارای آب و هوای قاره ای با زمستان های سرد و تابستان های گرم به همراه بارش متوسط در طول سال است.

مناطق جنوب شرقی اتریش نیز تابستان های طولانی تر و گرم ترو آب و هوای تقریبا مدیترانه ای دارند. در قسمت غربی این کشور تاثیرات آب و هوای اقیانوس اطلس بیشتر احساس می شود. در نتیجه، این منطقه دارای سرمای کمتری نسبت به سایر مناطق اتریش است.

سرد ترین ماه سال در اتریش ژانویه است و از أواخر دسامبر تا ماه مارس برف های زمستانی شروع به بارش میکند.

پوشش گیاهی اتریش flora and fauna   نام دارد.بلند ترین کوه این کشور grossglokner نام دارد که ارتفاع آن ۳۹۷۹ متر میباشد.

شهر های مهم اتریش

وین ـ گراتس ـ اینسبروک ـ‌ زالتسبورگ ـ کلاگن فورت ـ. لینتس ـ ایزن اشتات ـ فیلاخ

نظام سیاسی اتریش

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران اتریش جزو نخستین کشورهایی بود که دولت موقت ایران را به رسمیت شناخت.

صدر اعظم و رئیس‌جمهور این کشور توسط مردم انتخاب می‌شود.

اتریش یک جمهوری پارلمانی است که براساس اصول دموکراتیک و تفکیک قوا تأسیس شده است. بالاترین نماینده ایالتی، رئیس جمهور فدرال است که مدت تصدی وی در این سمت 6 سال است.

دو نهاد پارلمانی، مجلس شورای ملی (مجلس نمایندگان) و شورای فدرال (مجلس عالی) هستند و این دو، نهادهای قانونگذاری کشور به حساب می آیند. صدراعظم فدرال، رئیس دولت فدرال است

اقتصاد اتریش

اتریش در سال ۲۰۱۵ در رتبه چهاردهم کشورهای ثروتمند جهان بر پایه سرانه تولید ناخالص داخلی، قرار داشت. تا دهه ۱۹۸۰ بسیاری از صنایع بزرگ اتریش ملی شدند. با این حال، در سال‌های اخیر، خصوصی‌سازی باعث کوچک شدن حجم بخش دولتی اتریش در مقایسه با دیگر اقتصادهای اروپایی شده‌است.

کشور آلمان مهم‌ترین شریک تجاری اتریش بوده‌است که این موضوع باعث شده‌است که نسبت به تغییرات سریع در اقتصاد آلمان آسیب‌پذیر شود.

اتریش در اولین روز سال ۱۹۹۹، واحد پولی یوروی جدید را برای مقاصد حسابداری معرفی کرد. در اوایل سال ۲۰۰۲ اسکناس ها و سکه های یورو به جای واحد پول قدیمی اتریش یعنی شیلینگ ( schilling ) معرفی شد.

این کشور با نرخ ریسک مصادره اموال ۱ از بالاترین ضریب اطمینان در مبحث کشور های مطمئن در سرمایه گذاری خارجی برخوردار است. نرخ تورم پائین، سود وام بانکی مناسب جهت راه اندازی و گسترش کسب و کار ، نرخ تولید ناخالص داخلی بالا، رونق کسب و کار و دسترسی آسان به تجارت با سایر کشور های اروپایی از مهمترین مزایای اقتصاد اتریش به شمار می رود.

فرهنگ مردم اتریش

مطابق با آمارهای منتشر شده در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ میلادی، ۵۹٫۹ درصد از جمعیت اتریش کاتولیک[۳] و ۳٫۵ درصد از آن‌ها اونجلیست هستند. این آمار نشان‌دهنده کاهش حدوداً ۱۳ درصدی جمعیت کاتولیک‌ها و کاهش تقریباً یک درصدی جمعیت اونجلیست‌ها در مقایسه با آمار سال ۲۰۰۱ میلادی است. از سوی دیگر جمعیت مسلمان‌ها در اتریش از حدود ۴٫۲ درصد به حدود ۷ درصد رسیده‌است. هواداران کلیسای ارتدکس شرقی نیز حدود ۶ درصد از جمعیت اتریش را تشکیل می‌دهند. معتقدان به مذاهبی همچون بودائیسم، هندوئیسم و یهودیت در مجموع کمتر از نیم درصد از جامعه اتریش را شکل می‌دهند.

پایتخت اتریش، سیستم حمل‌ونقل عمومی کامل و مجهزی دارد که شامل اتوبوس، مترو، قطارهای سبک شهری و تراموا است. بیشتر مسیرها، کرایه‌های ثابتی دارند و امکان خرید بلیط‌های چند سفره و پیش خرید کارت‌های سفری وجود دارد.

یکی از این کارت‌ها  Vienna Card امکان استفاده‌ی نامحدود از اتوبوس، مترو و تراموا را برای 48 تا 72 ساعت فراهم می‌کند. علاوه بر این، دارندگان این کارت از تخفیف‌های خاصی در موزه‌ها، فروشگاه‌ها، کافه‌ها و جاذبه‌های گردشگری بهره‌مند می‌شوند.

برای سفرهای بین شهری می‌توانید از سیستم حمل‌ونقل ریلی Osterreichische Bundesbahnen یا به اختصار (OBB) استفاده کنید. با دریافت کارت Vorteilscard می‌توانید از تخفیف ۴۵ تا ۵۰ درصدی در سفر با قطار استفاده کنید. این کارت را می‌توانید از تمام ایستگاه‌های قطار دریافت کنید. یک کارت مخصوص خانواده هم وجود دارد که با دریافت آن، تا ۴ کودک زیر ۱۵ سال می‌توانند رایگان سفر کنند.

ویزای کشور اتریش

کار حقوق هزینه ها در اتریش

بر اساس آمارهای سال 2020 میانگین ماهیانه سطح درآمد کارگران در اتریش در حدود 3820€ (یورو) می باشد

اما این سطح درآمدی در اتریش تحت تاثیر علل و عواملی همچون سابقه کار، سطح تحصیلات، جنسیت، محل کار در نوسان است. بر مبنای آمار بدست آمده از بازار کار اتریش، پر درآمدترین مشاغل کشور اتریش به ترتیب شامل دندانپزشک، متخصص تغذیه و مدیر عامل می باشد.

اجاره خونه تک خوابه

۷۲۰ تا ۵۸۰

اجاره سه خوابه

۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰

۱۲٫۰۰غذا در رستوران ارزان قیمت
۵۰٫۰۰غذا برای ۲ نفر در یک رستوران متوسط
۷٫۰۰مکدونالت
۲٫۷۰کوکا یا پپسی در بطری ۰٫۳۳ لیتری
۲٫۱۲آب معدنی ۰٫۳۳
۱٫۰۸شیر یک لیتری
۱٫۸۲نان آرد سفید ۵۰۰گرم
۱٫۷۸هرکیلو برنج سفید
۲٫۹۴تخم مرغ ۱۲ عدد
۱۰٫۹۷هرکیلو پنیر محلی
۱۰٫۴۶هرکیلو مرغ بی استخوان
۱۷٫۴۰یک کیلو گوشت گوساله
۲٫۳۱هرکیلو سیب
۱٫۷۷هرکیلو موز
۲٫۴۲هرکیلو پرتقال
۲٫۲۱هرکیلو گوجه فرنگی
۱٫۴۵هرکیلو سیب زمینی
۱٫۳۲هرکیلو پیاز
۱٫۲۸هرکیلو کاهو
۵٫۲۰سیگار مارلبرو
۲٫۴۰بلیط یک طرفه حمل و نقل عمومی
۴۶٫۱۰بلیط گذر ماهیانه
۴٫۰۰شروع تعرفه تاکسی
۱٫۸۰تاکسی هر یک کیلومتر
۱٫۲۳هر لیتر بنزین
۱۶۸٫۱۲بهای خدماتی (آب . برق . گاز و..)

یک قرص نان در اتریش به طور میانگین ۱.۵ یورو
یک کیلو برنج در اتریش به طور میانگین ۱.۷۸ یورو
یک شانه ۱۲ عددی تخم مرغ به طور میانگین ۳.۰۶ یورو
یک کیلو پنیر در اتریش به طور میانگین ۹.۳۵ یورو
یک کیلو گوشت در اتریش به طور میانگین ۱۳.۰۵ یورو
یک کیلو میوه در اتریش به طور میانگین ۱.۵ تا ۲.۵ یورو

هزینه بلیط مترو و یا اتوبوس عمومی در اتریش ۲.۲۰ یورو
هزینه جابه جایی با تاکسی تا یک کیلومتر ۱.۴۲ یورو
هزینه تاکسی تا یک ساعت در اتریش ۲۷.۴۰ یورو

  • هزینه یک وعده خوراک در رستوران های ارزان قیمت اتریش به طور میانگین ۴۵ یورو (۵۲ تا ۳۰ یورو )
  • هزینه یک عدد ساندویچ در اتریش به طور میانگین ۷ یورو
  • هزینه یک عدد نان در اتریش به طور میانگین ۱.۵ یورو
  • هزینه یک کیلو برنج در اتریش به طور میانگین ۱.۷۸ یورو
  • هزینه یک شانه ۱۲ عددی تخم مرغ در اتریش به طور میانگین ۳.۰۶ یورو
  • هزینه یک کیلو پنیر در اتریش به طور میانگین ۹.۳۵ یورو
  • هزینه یک کیلو گوشت در اتریش به طور میانگین ۱۳.۰۵ یورو
  • هزینه یک کیلو میوه در اتریش به طور میانگین ۱.۵ تا ۲.۵ یورو